В Україні інфляція у червні сповільнилася до 12,8% (порівняно з червнем минулого року), це найнижчий показник із початку повномасштабної війни. В інфляції в річному вимірі нарешті перестав враховуватися стрімке зростання цін у перші місяці повномасштабної війни.
Про це йдеться у даних Інституту економічних досліджень. У червні індекс цін зріс на 0,8% (порівняно з минулим місяцем). Зростання пояснюється підвищенням тарифу на електроенергію на 83% для більшості домогосподарств та на 57% для тих, хто витрачає більше 250 кВт*год на місяць.
У червні все ще знижувалися ціни на пальне, проте повернення старих податків із липня цю тенденцію переб'є. Серед продуктів харчування продовжували знижуватися ціни на крупи та олію на тлі великих запасів, але надалі високими темпами зростали ціни на м'ясо та м'ясопродукти.
Що вплинуло на ситуацію в економіці:
Руйнування Росією Каховської дамби негативно вплинуло на показники розвитку економіки у червні. Реальний ВВП зріс у червні на 15,3% після зростання на 20,9%.
В Україні триває наймасштабніша за часи незалежності ремонтна кампанія в енергетиці для підготовки до нового опалювального сезону.
Через фактичну зупинку "зернового коридору" українська залізниця нарощує обсяги перевезень. Дефіцит торгівлі товарами та послугами за перші п'ять місяців поточного року зріс до 14,2 млрд. дол. внаслідок дуже повільного відновлення експорту.
Гранти та міжнародна допомога надалі допомагають уряду вчасно фінансувати соціальні витрати. ЄС пообіцяв Україні програму підтримки у 50 млрд євро на чотири роки, але для цього потрібно ще зробити домашню роботу.
НБУ спочатку наблизить готівковий та картковий курс до офіційного, а потім поступово відпускатиме курс, якщо збережеться макроекономічна стабільність.