Восени в Україні можуть подорожчати яйця. Причина зростання цін на корм для курей. Втім, якщо країни Європи продовжать заборону на ввезення української агропродукції, ситуація може змінитись – і вартість яєць піде вниз.
Про це розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. Він наголосив: 70% вартості яйця – це комбікорм.
"Комбікорм - це кукурудза. Яйце безпосередньо залежить в ціні від того, якою буде ціна врожаю кукурудзи: скільки зберуть, як зберуть. А цього року врожай збирається на дизелі, що виріс у ціні, - це точно ляже у вартість зернових. Тобто яйця в цьому році подорожчають", – пояснив експерт.
Втім, на скільки саме піднімуть ціни, поки що спрогнозувати складно. Як і коли цей процес розпочнеться.
Подорожчання може не статися
З іншого боку, зазначає Пензін, існує ймовірність того, що яйця, навпаки, дешевшатимуть. Таке, за його словами, станеться, якщо Європа продовжить заборону ввезення української агропродукції.
"У нас загальний обсяг виробництва яєць більший, ніж потрібно для внутрішнього споживання. Тому ми досить багато експортували до Європи. І якщо європейці в черговий раз почнуть закриватися, ціни можуть впасти. У нас уже були періоди, коли несподівано яйця дуже дешевшали – тому що європейці закривалися, і всередині країни різко збільшувалася пропозиція. Як наслідок - ціни на яйця дуже падали", - пояснив експерт.
Поки що яйця дешевшають
Нині ж яйця дешевшають. До чого, значно. За даними "Мінфіну" , 24 серпня десяток яєць "Квочка" коштував у середньому 45 грн, що більш ніж на 10 грн нижче, порівняно із середньою ціною липня 55,05 грн. Ціни в магазинах:
Auchan – 46 грн/десяток;
Novus – 43,99 грн/десяток.
Подешевшали і яйця "Ясенсвіт". Нині вони коштують у середньому 45,34 грн/десяток. Це майже на 13 грн. менше, ніж у липні. Ціни в супермаркетах:
Auchan – 43,5 грн/десяток;
Novus – 45,99 грн/десяток;
Varus – 45,8 грн/десяток;
Megamarket – 46,07 грн/десяток.
Цукор та соняшникова олія також подорожчають
Подорожчає, за словами Пендзіна, і цукор. Втім, зростання цін буде незначним і становитиме 2-3% .
"Цукровіння у нас закінчується в листопаді – тоді буде новий урожай. До листопада ж ми доїдаємо урожай минулого року. Тобто цукор зросте в ціні, тому що зростає вартість його зберігання. Однак це зростання не буде критичним – 2-3%", – прогнозує експерт.
На стільки ж, за його словами, зросте і вартість олії. Втім, наголосив він, ситуація з цим продуктом значною мірою залежить від відновлення дії "зернового коридору".
Справа в тому, пояснює економіст, що, з одного боку, виробництво олії в Україні скоротилося. Але з іншого - з усього виробленого в країні обсягу цього продукту на внутрішній ринок надходить лише близько 7%, а решта йде на експорт. Т. е., якщо "зерновий коридор" не буде розблокований, очікувати зростання цін на олію, ймовірно, не варто.
"З експортом зараз є проблеми. Тому олії на ринку зараз достатньо навіть при зниженні виробництва", – резюмував економіст.