Тарифи. Ціни. Штрафи, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Як зміниться вартість сигарет в Україні через новий закон

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: ціна на сигарети

  В Україні в першому читанні ухвалили законопроєкт №11090, який призведе до значного підвищення цін на цигарки. Зараз документ готується до другого читання. Його можуть ухвалити вже до 1 липня. Це дозволить додатково зібрати в бюджет близько 612 млн грн наступного року, а поступово надходження зростуть на 13,8 млрд грн на рік, йдеться в документі.

  9842_899466.jpg (58.16 Kb)

  Через чотири роки пачка сигарет з фільтром середньої цінової категорії коштуватиме близько 173 грн.

  Докладніше про те, як зміниться вартість сигарет в Україні через новий закон, читайте в матеріалі.

  Сигарети подорожчають через директиву ЄС. Але це також допоможе зібрати більше коштів

  Україна ще кілька років тому зобов'язалась виконати євродирективу 2011/64/EU, яка передбачає встановлення мінімального акцизу на цигарки в розмірі 90 євро за тисячу сигарет. Притому в попередній версії закону розмір акцизів був визначений у гривні. І через значну девальвацію виявилось, що Україна умови ЄС не виконала.

  Редакція розрахувала приблизну вартість пачки сигарет після ухвалення законопроєкту. Акциз зафіксований у євро, тому для оцінки вартості ми враховували прогноз курсу гривні, опублікований МВФ. Крім того, в прогнозі використано курс доллара до євро 1,07/1. Також у розрахунку є припущення, що акциз, як і йдеться в директиві, має становити не менше 60% від середньозваженої роздрібної ціни пачки.

  Отже, згідно з розрахунками редакції:

  до перегляду правил – 87,14 за пачку (згідно з Держстатом)
  в 2024-му – 92,8 грн за пачку;
  в 2025-му – 127,4 грн за пачку;
  в 2026-му – 142,1 грн за пачку;
  в 2027-му – 155,8 грн за пачку;
  в 2028-му – 173,6 грн за пачку.

  Коли зміни ухвалять, очікується збільшення надходжень від цигарок у 2025-му в розмірі 612 млн грн, у 2026 році додатково в бюджет має надійти 5 млрд грн, у 2027 році – 9,3 млрд грн, у 2028 році – 13,8 млрд гривень.

  Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради рекомендував ухвалити документ з певними змінами. Зокрема:

  застосовувати єдиний курс валют протягом року;
  доповнити графіком підвищення ставок акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
  Зараз у документі не передбачено подорожчання рідин для електронних сигарет. Однак є окреме рішення щодо подорожчання тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН), тобто стіків. Зараз пачка коштує близько 85 грн. Якщо враховувати прогноз МВФ щодо курсу гривні, а також планів щодо перегляду ставок, поступово її вартість зросте до 133,79 грн.

  до перегляду правил – 85 за пачку
  у 2024-му – 92,7 грн за пачку;
  у 2025-му – 115 грн за пачку;
  у 2026-му – 122,7 грн за пачку;
  у 2027-му – 127,8 грн за пачку;
  у 2028-му – 133,79 грн за пачку.

  Чому сигарети будуть дорожче за хітси

  Мінімальний акциз для 1000 сигарет пропонують підвищити до 90 євро, а для виробів для систем нагрівання – всього до 72 євро. Проти такого рішення, зокрема, виступила ГО "Життя".

  "За розрахунками фахівців ГО "Життя", ухвалення податкової преференції для ТВЕН, ініційованої Міністерством фінансів України, призведе до недоотримання в Держбюджет України щонайменше 5,2 млрд грн щороку. Всупереч інтересам України ці кошти з кишень громадян йтимуть на користь тютюнових компаній, включно з міжнародними спонсорами війни", – йдеться в рішенні.

  Нардеп від "Слуги народу" Олексій Устенко в своїй колонці пояснив, навіщо така різниця. "І тут варто окремо зауважити прихильникам максимального підняття всіх податків і одразу – надмірне зростання акцизів на ТВЕН може створити "сприятливі" умови для появи контрабанди з інших країн, де ставки акцизу та ціни на них значно нижчі", – написав депутат.

  Аргумент щодо збільшення рівня контрабанди після зростання акцизів активно використовують і тютюнові компанії. При цьому насправді зараз контрабандні сигарети виготовляються в Україні. Це ті цигарки, з яких не сплачують податки. Це завдає бюджету мільярдні збитки.

  У 2021 році Україна гармонізувала акцизи на ТВЕН та сигарили до рівня сигарет. У 2023 році надходження до бюджету від акцизів на ТВЕН сягнули 14,4 млрд грн. Застосування різних акцизних ставок на ТВЕНи і сигарети може створити ситуацію, коли пачка стіків через чотири роки буде майже на 40 грн дешевша, ніж пачка сигарет. І це, звісно, створить конкурентну перевагу для виробників тютюнових виробів для електричного нагрівання.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Шатило і Партнери: Ефективне ведення бухгалтерії для вашого бізнесу Шатило і Партнери: Ефективне ведення бухгалтерії для вашого бізнесу
У сучасному бізнес-середовищі ефективне ведення бухгалтерії є ключовим фактором успішного функціонування будь-якої компанії. "Шатило і Партнери" - це ...
З пилу з жару: Trustee Plus відкрив клієнтам доступ до розрахунків стейблкоінами USDC у блокчейні Solana З пилу з жару: Trustee Plus відкрив клієнтам доступ до розрахунків стейблкоінами USDC у блокчейні Solana
Приємною новиною поділилися з українцями розробники криптогаманця Trsutee Plus на заході Solana KUMEKATHON! Meetup, оголосивши про підтримку розрахунк...
Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт Мотоблок та його можливості: огляд навісного обладнання для сільськогосподарських робіт
Мотоблоки – це універсальні помічники на фермі, в саду або на дачі. Вони можуть виконувати різноманітні завдання, від оранки землі до збору врожаю, і ...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми