Найчастіше обманюють тих, хто хоче зробити покупки.
Клієнтів інтернет-магазинів в Україні за останній рік стало більше майже на 50%. І поки Національна поліція попереджає українців про афери в інтернеті, вигоду шукає все більшу кількість аферистів. Журналісти "Сегодня" розбиралися, яким чином заробляють на довірливих покупцях і як не попастися на гачок.
Житель Києва Олександр Кулібаба довго шукав особливі санки для свого сина. Потрібний товар знайшовся на одному з сайтів. Продавець попросив передоплату, нібито щоб підтвердити серйозність намірів.
"Повну передоплату просили – 1200 грн. Я відмовився і запропонував більш-менш вигідні умови – відправити 200 грн. Мені сказали: "Окей", але попросили перекинути гроші не на банківську картку, а на мобільний. Це вже мене здивувало", – розповідає Олександр.
В результаті саней чоловік так і не побачив, а телефон продавця перестав відповідати. Пізніше Олександр помітив оголошення про продаж норкової шуби втричі дешевше, ніж зазвичай. В оголошенні значився той же контактний номер телефону.
На шахрайку в мережі натрапила і киянка Олена Литвиненко.
"Я побачила оголошення в інтернеті, де пропонувався сертифікат на придбання косметики на суму тисячу гривень, його вартість була вісімсот. Я перекинула передоплату п'ятсот гривень", – ділиться Олена.
Після цього ні грошей, ні сертифіката Олена не побачила, а продавщиця зникла.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кабмін анонсував впровадження накопичувальної пенсійної системи
Вимоги передоплати і прохання перевести гроші на мобільний – це перші ознаки того, що ви маєте справу з аферистами, попереджає керівник торгової інтернет-платформи з продажу речей Олександр Роєнко.
"Є накладений платіж – ви дивитеся на товар, якщо це те, що ви замовляли, ви оплачуєте. Ще є оплата без ризику – гроші заморожуються на рахунку, але вони не передаються продавцеві, поки ви не отримали товар і не переконалися, що це те, що вам потрібно", – розповідає Роєнко.
Тому, щоб зменшити ризик попастися шахраям, краще купувати речі на сайті, де вказані посилання на соціальні мережі продавця, а також відгуки попередніх клієнтів.
Раніше "Сегодня" також з'ясував, які схеми використовують аферисти в мережі найчастіше. Зловмисники всіляко плутають сліди, використовуючи анонімайзери і VPN, що ускладнює процес їх пошуку.