З 1 травня українці отримали довгоочікувану можливість зміни мобільного оператора, при цьому зберігаючи свій старий телефонний номер. Найбільші оператори України Lifecell, "Vodafone Україна" і "Київстар" вже заявили про повну готовність до надання даної послуги, але чи так уже просто це зробити користувачам мобільного зв'язку.
Головне:
З 1 травня українці зможуть змінювати оператора мобільного зв'язку, зберігаючи при цьому свій телефонний номер.
Послуга дійсна тільки для зареєстрованих користувачів.
Отримати послугу можна онлайн або у сервісних центрах операторів мобільного зв'язку.
Оператори пообіцяли надавати послугу безкоштовно, але є нюанс.
Хочу змінити оператора, з чого почати?
Найперше абонентам варто пам'ятати, що поміняти оператора, не змінюючи телефонного номера можуть лише зареєстровані абоненти. Якщо ви купили сім-карту з рук або в магазині, ви не зможете скористатися даною послугою.
Щоб зареєструватися, вам треба прийти до сервісного центру свого оператора з паспортом, або ж зробити це онлайн, але для цього знадобитися ваш електронний цифровий підпис. Для його отримання ви можете звернутися до найближчого відділення податкової. Цифровий підпис ви отримаєте протягом 10-15 хвилин абсолютно безкоштовно.
Я зареєстрував свій номер, що далі?
Далі ви обираєте нового оператора і тариф, на який хочете перейти, і звертаєтеся вже до нового оператора з проханням перенести ваш телефонний номер. Для цього вам треба вказати своє ПІБ та бажану дату перенесення. Це можна зробити двома способами — в сервісному центрі оператора, або онлайн на його сайті.
Після цього оператор обробляє вашу заявку і погоджує всі необхідні питання з вашим старим оператором. Але в підсумку вам все ж доведеться відвідати офіс нового оператора, щоб забрати нову сім-карту.
Скільки часу буде потрібно на заміну?
На розгляд заявки оператору дається 8 робочих годин, після чого він повідомляє старого оператора про те, що ви бажаєте почати процедуру перенесення номера. Старому оператору також дається 8 робочих годин на те, щоб повідомити про технологічної можливості такого перенесення і про те, чи не існує якихось обмежень.
Сама ж процедура переходу займає три робочі дні, це прописано в рішенні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Втім, ви можете попросити відтермінування перенесення номера до 30 днів від дня подачі заяви.
Як я дізнаюся, що мій номер перенесли? І чи не буде проблем зі зв'язком?
Перехід на нового оператора почнеться лише після активації нової сім-карти. Перед початком процедури ви маєте бути попереджені оператором, а саме перенесення повинне тривати не більше трьох годин. Втім, на практиці, це має відбуватися набагато швидше.
Скільки це коштує?
Законом передбачається, що послуга є платною, але її вартість не регламентована. Наразі три найбільші мобільні оператори заявили, що це буде безкоштовно. Але, наприклад, "Київстар" заявляє про необхідність купівлі базового стартового пакета, до якого уже включена вартість перенесення номера.
Але в будь-якому разі оператори пізніше зможуть встановити тарифи на перенесення номера, якщо забажають.
Як часто можна змінювати оператора?
Поміняти оператора абонент має право не частіше, ніж один раз на 30 днів.
Код мого старого оператора зміниться на новий?
Ні. В тому і вся суть перенесення, що весь ваш номер разом із кодом зберігається. Наприклад, якщо у вас номер мобільного оператора Lifecell з кодом 063, він у вас залишиться як при переході на "Vodafone Україна", так і на "Київстар".
Щоб уникнути різних непорозумінь оператори повинні попереджати людей про дзвінки на перенесені номери. Це може бути коротке голосове повідомлення: "Ви телефонуєте на номер іншого оператора". Це потрібно для того, щоб з абонентів не знімали плату за дзвінки іншому оператору без їхнього відома. Так, тому, хто дзвонить, дається кілька секунд, аби скасувати дзвінок.
НОВИНИ
Нові афери з "Приватом" і мобільними операторами: як не втратити всіх грошей
З яких причин мені можуть відмовити у перенесенні номера?
Певний перелік підстав для відмови дійсно є, але за словами виконавчого директора Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Вадима Гулька, він цілком логічний.
"Наприклад, подала документи не та людина, на яку оформлений номер, або в документах вказані недостовірні дані. Ще є технічні підстави, але впевнений, що на практиці цього не буде. Всі оператори після року роботи над цим процесом підтвердили повноцінну готовність здійснювати таку послугу", — повідомив він.
Чи вплине ця послуга на підвищення тарифів на мобільний зв'язок?
Скоріше ні, аніж так. А на думку Гулька, нова послуга створить додаткову конкуренцію між мобільними операторами і навіть дозволить знизити тарифи на зв'язок.
"Статистика США свідчить, що там були тарифи знижені на 6% після введення послуги, у зв'язку з тим, що всі оператори розпочали нову маркетингову стратегію в боротьбі за збереження старих клієнтів і пошук нових", — пояснив Гулько.
Що робити, якщо оператор відмовиться надавати послугу без об'єктивних на те причин?
Мобільні оператори зобов'язані дотримуватися законодавства і своїх ліцензійних умов. Але якщо почнуть надходити скарги, регулятор може ініціювати перевірки, після яких може ухвалити рішення навіть про анулювання ліцензії.