Аферисти заманюють покупців низькими цінами і відомими брендами.
У пошуках знижки ви ризикуєте переплатити. В інтернеті зросла кількість псевдосайтів, що пропонують придбати одяг, техніку або меблі за заниженою ціною. Візуально сторінки магазинів схожі на оригінальні, тому потрапити на гачок до шахраїв – елементарно. Як перехитрити аферистів з'ясовували новини "Сьогодні", які раніше також зібрали ТОП-3 схеми шахраїв у мережі.
Редактор ранкових новин "Сьогодні" Антон Буйницький встиг зробити скріншоти листування з псевдоділером, який нібито продає популярні пристрої для куріння. Замовив такий на першому-ліпшому сайті, який видала пошукова система. Жодних сумнівів не виникло.
"Сайт виглядав досить легальним, солідним, цілком працюючим. Звичайно ж, з мене зажадали передоплату за пристрій в розмірі 1700 гривень. Коли я її зробив, замість обіцяного протягом години відправлення товару всі зникли – в робочий час", – розповідає Антон.
На сканах екрану телефону збереглася квитанція про оплату за товар і листування з обіцянками ось-ось його надіслати. Менше ніж за добу аферисти видалять всі діалоги і заблокують номер клієнта. Новини "Сьогодні" намагаються додзвонитися за вказаними на сайті номерами. Гудки йдуть, але ніза одним з трьох номерів ніхто не відповідає.
Такий сценарій – зовсім не новий, попереджають у Союзі споживачів України. І підказують, як перехитрити шахраїв, що ховаються по той бік моніторів.
"На сайт зайшли, дивимося, чи є фізична адреса – це перше, це свідчить, чи існує вона взагалі. Якщо є фізична адреса – ставите наступне питання: я живу у вашому місті, чи можу я самовивозом під'їхати і забрати техніку. І неважливо, що ви там не живете. Якщо підприємець каже "так", це означає, що там хоч хтось є", – радить виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов.
А якщо вас обдурили, складайте заяву в поліцію. Не лише за місцем проживання, а й у кібервідділ. Скарги, до речі, приймають онлайн.
"Зробити підроблений сайт – це супердешево та супершвидко. І шахраї цим користуються, підробляють просто з таким дизайном, що й в оригінальних сайтів. Ми перевіряємо такі сайти часто. Це у нас як у фахівців займає близько півгодини", – зазначає експерт з цифрової безпеки Максим Луночкін.
Відсутність коментарів або відгуків про замовлений товар, його дивно низька вартість і помилки у відповідях оператора – це все приводи засумніватися в чесності інтернет-продавців. Також не поспішайте сплачувати, якщо гроші пропонують перевести на картку приватної особи.