В інтернеті товари найчастіше купують жінки. Становлять близько 80% від усіх покупців.
За результатами дослідження Nielsen, найбільше зацікавлені в онлайн-шопінгу молодь до 25 років та люди віком від 25 до 34 років, які гарно заробляють. Старше покоління - від 50 до 65 років частіше ходить у звичайні магазини.
Громадяни, які мають середні статки, ходять на закупи як у звичайні, так й інтернет-магазини. Малозабезпечені майже нічого не купують онлайн. За результатами дослідження, таких 14%.
Експерти пояснюють, що молодь відкрита до нових технологій, прагне заощадити час на походи у магазини. Крім того, в інтернеті часто можна скупитися дешевше, ніж у звичайних магазинах. Завдяки широкому асортименту товарів є можливість порівняти кілька пропозицій.
З іншого боку, звичайні магазини все ще залишаються популярними через можливість приміряти річ та миттєво купити її. Крім того, покупці більш захищені, ніж в онлайн-торгівлі.
Щоб збільшити інтерес людей до шопінгу в інтернеті, треба, наприклад, запропонувати додаткові послуги. Йдеться про можливість швидко повернути гроші за неякісні чи товари, які не підійшли. Пропонувати безкоштовну доставку за покупку на понад мінімальну суму, або у певні дні тижня.