У Верховній Раді зареєстрували законопроєкти, що стосуються податків у IT-індустрії. Перший №3933 внесли нардепи від "Батьківщини", другий №3933-1 – від "Слуги народу".
Колишній глава Державної податкової служби Сергій Верланов розповів, що зараз на українському IT-ринку понад 5 тис. компаній і більш як 200 тис. фахівців. Вони дали майже $4,5 млрд виручки за минулий фінансовий рік.
"Всього в Україні 1,6 мільйона ФОПів на єдиній системі. На 3-й групі спрощеної системи перебувають майже 600 тисяч ФОПів. З них 160-170 тисяч - спеціалісти IT", - пояснює Верланов для "Судово-юридичної газети".
На сьогодні вітчизняна IT-компанія – це юрособа, що укладає договори з міжнародними компаніями і продає їм свої послуги. Юрособа має свої договори з ФОПами – найманими інженерами. Вони перебувають не в трудових, а цивільно-правових відносинах з юрособою.
Обидва законопроєкти пропонують перейти IT-бізнесу з цивільно-правових (компанія - ФОП) на трудові відносини (компанія - працівник).
Зі слів Верланова, всі айтішники, які були ФОПами, стануть працювати на трудову книжку. Для цього зміниться навантаження на фонд оплати праці.
"На сьогодні таке навантаження становить 18 відсотків ПДФО, 1,5 відсотка - військовий збір і 22 - ЄСВ. Мінімальний єдиний соціальний внесок становить приблизно 1 тисячу гривень. Максимальний розмір ЄСВ - приблизно 75 тисяч гривень. Отже, податкове навантаження на зарплату до 75 тисяч гривень становить 41,5 відсотка", – каже Верланов.
Законопроєкт 3933 пропонує зменшити ставки ПДФО до 5% і ЄСВ - до 5%, а військовий збір взагалі не застосовувати. Однак скористатися цим режимом можна тільки тоді, коли зарплата перевищує 5 мінімальних зарплат. Для компаній законопроєкт пропонує знижену удвічі ставку податку на прибуток - 9%.
Альтернативний законопроєкт 3933-1 аналогічно пропонує ПДФО та ЄСВ – 5%, військовий збір не застосовувати. Однак там не вказується мінімум ПДФО, який необхідно оподатковувати.
Зараз податки на зарплату програміста, оформленого в IT-фірмі, в 50 тис. грн становлять 20 750 грн: 18% ПДФО, 1,5% військовий збір і 22% ЄСВ. У разі, якщо такий фахівець працює як ФОП, то з 50 тис. грн він платить майже 3500 грн податків.
За законопроєктом 3933: даючи зарплату 50 тис. грн, компанія повинна буде сплатити майже 12 тис. грн податку.
За законопроєктом 3933-1: при зарплаті 50 тис. грн компанія матиме сплатити близько 5 тис. грн податку.
"Однак законопроєкт 3933-1 запроваджує для компаній специфічний режим оподаткування податком на прибуток. Цей режим дуже схожий на податок на виведений капітал, і якщо компанія обере цей режим, вона не зможе одночасно працювати також і з ФОПами. Це буде дуже невигідно", – зазначив Верланов.