Найбільший в Україні оператор супутникового телебачення Viasat не сплатив роялті в розмірі 2,9 млн грн за трансляцію кліпів і фільмів протягом останніх чотирьох років, заявили вчора в організації колективного управління правами "АРМА-Україна".
В організації зажадали від Нацради з питань телебачення і радіомовлення позбавити оператора ліцензії, а від Генпрокуратури - притягнути винних до кримінальної відповідальності, пише Комерсант-Україна.
В Viasat були згодні платити авторам і вели з "АРМА" тривалі переговори на цю тему, каже юрист компанії В'ячеслав Якубенко.
"Але це складне питання, є багато труднощів навіть з визначенням суми - за законом вона повинна становити 2% доходу, отриманого безпосередньо від трансляції продукту. Як обчислити ці 2%, нам поки неясно", - відзначає Якубенко.
До того ж основні претензії "АРМА" пов'язані з програмами, які транслюються на каналах універсальної програмної послуги, каже пан Якубенко. Так, відповідно до закону "Про авторське право", відраховувати роялті авторам контенту зобов'язані всі організації, які його транслюють і отримують за це прибуток.
"Але Нацрада зобов'язала провайдерів транслювати пакет універсальної програмної послуги безкоштовно. За цим каналам у нас не укладено жодного договору, і ми не отримуємо за них прибутку, тому і відрахувань не платимо", - говорить Якубенко.
До появи "АРМА" жодна організація колективного управління правами до провайдерів не зверталася, стверджує В'ячеслав Якубенко. Керуючий партнер юридичної фірми Jurimex Юрій Крайняк наголошує, що причиною цього є нестиковки в законодавстві: з одного боку, закон зобов'язує всіх трансляторів, таких як телеканали, платити роялті, а з іншого - не визначає поняття "ретранслятор", тобто нічого не говорить про провайдери.
"Провайдер кабельної або супутникової мережі не створює контент, а тільки ретранслює. Тож і ніяких договорів з авторами укладати не повинен - тільки з телеканалами, які й відраховують роялті виконавцям", - вважає президент найбільшого кабельного провайдера "Воля" Сергій Бойко.
Втім, юристи вважають, що "АРМА" може домогтися виплат через суд.
"Згідно з діючою позицією судових органів, провайдери є комерційними користувачами об'єктів авторського права. Тобто, крім прав на ретрансляцію телеканалу, вони повинні викуповувати і права на використання окремих об'єктів авторського права, з яких складаються програми цих каналів", - пояснює Крайняк.
"Ми ж будемо вимагати відрахувань від усіх ретрансляторів за всі продукти відразу, оскільки об'єднуємо всі організації колективного управління авторськими правами на аудіовізуальні твори на території України", - відзначає виконавчий директор "АРМА" Роман Семешко.
Коментарі
Эти прожорливые твари из ОПГ по дойке авторских прав требуют от ретрансляторов платить за программы, которые создают не они, а телекомпании, которые авторским обществам уже заплатили за авторские права. Т.е. по сути, от аналога телевышки требуют оплатить за авторские права телепрограмм!
Это все равно как у покапателя, купившего и оплатившего компот, будут еще дополнительно требовать оплатить яблоки, которые в нем плавают.