Велика Британія планує відновити авіасполучення з Україною одразу після досягнення сталого припинення вогню. Для цього вже працюють британські фахівці на місцях, готуючи інфраструктуру та логістику, що стане важливим кроком до економічного та гуманітарного відродження країни.
Про це повідомив прем’єр-міністр Кір Стармер. За його словами, одним із пріоритетних напрямків британської політики щодо України є відновлення авіасполучення, як символ нормалізації життя, так і важливий інструмент для економічного зростання, інвестицій і гуманітарного зв’язку.
Стармер під час візиту до Києва офіційно заявив про початок роботи над відновленням повітряного сполучення з Україною. Його виступ став частиною спільної пресконференції з лідерами країн-партнерів у рамках відзначення 80-річчя Дня Перемоги, де обговорювалися питання безпеки, миру та майбутнього розвитку України.
"Ми вже маємо британських експертів, які працюють на місцях, щоб підготувати інфраструктуру до моменту, коли буде досягнуто сталого припинення вогню. Це дозволить оперативно відновити авіасполучення й дати сигнал міжнародному бізнесу, що Україна відкрита для інвестицій", – наголосив Стармер.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну повітряний простір країни було повністю закрито для цивільної авіації. Попри це, авіаційна галузь не втратила потенціалу – зокрема, аеропорти "Бориспіль" і "Львів" зберігають базову інфраструктуру, що дозволяє розглядати їх як першочергові об'єкти для запуску польотів.
Ryanair, один із провідних лоукостерів Європи, ще минулого року подав п’ятирічний план з повернення в Україну. У березні 2025 року керівництво аеропорту "Львів" підтвердило готовність працювати з кількома міжнародними авіакомпаніями – Wizzair, Air Baltic, Sky Up, Lufthansa, "Турецькими авіалініями" та іншими. Попередні аудити й логістичні оцінки вже пройдені, залишилось дочекатися політичного рішення про відкриття неба.
За словами прем'єр-міністра, в умовах війни, яка спричинила мільйони вимушених переселенців та руйнування ключової інфраструктури, авіаційне відновлення матиме багатовимірне значення. "Це стане символом нового етапу для України – етапу впевненості, відбудови й відкритості світу", – підкреслив Кір Стармер.
Поряд з економічними питаннями, Британія займає чітку політичну позицію. Вона закликає до повного, безумовного припинення вогню, без жодних маніпуляцій і "димових завіс" з боку Росії. У співпраці з США та європейськими партнерами створена "Коаліція бажаючих", що координує довготривалу підтримку України не лише у військовій, а й у цивільній сфері — включно з авіацією, енергетикою та логістикою.