На їзду по Україні без перереєстрації хочуть дати 10 днів, а за зрив термінів - штраф 17 тисяч гривень.
В Україні готуються ввести каральні заходи для власників автомобілів на єврономерах, яких в країні вже, за словами нардепів, налічується 1,5 млн. У Раді стверджують, що це вимушений хід, а водії Єврономер парирують, що в боргу не залишаться і почнуть організовувати протести.
Що пропонують
Як розповіли в парламентському комітеті з питань податкової та митної політики, нещодавно депутати надали Об'єднанню власників авто на єврономерах витяги з практично підсумкового законопроекту, в яких мова йде про "батіг" для таких водіїв. Поки йде обговорення і в парламент документ ще не поданий. У разі його прийняття українці зможуть по країні їздити на авто, зареєстрованому на іноземну компанію, до 10 днів. Якщо потрібно довше – доведеться показати документи, що підтверджують таку необхідність. А якщо людина, яка ввезла в Україну машину, передасть її в користування комусь іншому або розбере на запчастини, то їй загрожує штраф 17 000 грн.
Відповідно збираються посилити контроль за єврономерами: поліція і фіскальна служба отримають доступ до бази прикордонників і фактично отримають право зупиняти таких водіїв і перевіряти терміни перебування машини в Україні. Для цього створять спеціальну електронну базу автомобілів, які в'їхали в Україну. Також депутати хочуть ввести обов'язкову реєстрацію машин, які в'їжджають в країну більш ніж на 30 днів. За перевищення термінів перебування в Україні вводяться нові штрафи – від 850 грн до 17 тис. грн, а якщо авто належить юрособі, то максимальний штраф може становити і 170 тис. грн.
"Я предложила владельцам таких авто ознакомиться с той частью нового законопроекта, где речь идет о запретах, — рассказала нам глава профильного комитета Верховной Рады Нина Южанина. — Эти нормы позволят защитить страну от ввоза таких авто. В данном вопросе нам надо поставить точку, иначе число таких авто увеличится очень быстро. Причем подобные уловки используют уже и при ввозе дорогих авто, растаможивание которых стоит копейки — 828 евро. Это говорит о том, что мы, как государство, совершенно не регулируем процесс. Вариантов на самом деле два. Или опустить уже сейчас шкалу акцизов, чтобы и эти люди растаможивали по общей шкале, или же прислушаться к здравому опыту, который использовали другие страны. Они, напомню, выровняли акциз, введя обязательный техосмотр, также они ужесточили финансовую ответственность по "автоцивилке". Это комплекс мер, который и нам надо использовать".
Як вчинять з тими, хто вже зараз їздить на Єврономер більше місяця, - поки невідомо.
Коли приймуть рішення
За словами Южаніної, зустріч з активістами для фінального обговорення документа відбудеться після травневих свят. Тільки після цього законопроект може бути оприлюднений на сайті ВР і може потрапити на голосування депутатів.
Водії: "Готові перекривати траси"
Власники нерозмитнених авто у відповідь на запропоновані парламентом обмеження вже заявили, що готові до радикальних заходів - блокувати, наприклад, прикордонні пункти пропуску і траси державного значення. Водії не хочуть, щоб законопроект був прийнятий. Крім того, власники автомобілів на єврономерах заявили, що одна з ключових їх цілей - введення доступних тарифів на розмитнення транспорту, а не багатотисячні штрафи або конфіскація авто. Сам же законопроект вони назвали каральним.
"Мы хотим, чтобы растоможка не превышала $1 тыс., а с введением нового закона она может подорожать до $2,5 тыс.", — считают водители.
В цілому власники єврономерів налаштовані дуже серйозно. У профільному комітеті Ради нам розповіли, що в спільнотах таких водіїв за останній час з'явилося чимало професійних консультантів - від юристів до колишніх митників. Схоже, що таким чином власники такого транспорту готуються до серйозної боротьби за право їздити на нерозмитнених автомобілях. Посилено працюють спільноти власників таких авто і над своїм іміджем: в соцмережах вони активно розповідають, як їх регіональні організації допомагають дітям або людям похилого віку.