Центр Києва закидали шашками і зажадали поблажок.
В Україні – новий бунт водіїв авто на єврономерах. У середу своїми машинами євробляхери перекрили рух під Верховною Радою і Кабміном, а також центр Полтави. Їх вимоги – скасування постанови Кабміну, яку вони називають "репресійною", терміновий розгляд потрібних законів парламентом і встановлення вартості розмитнення таких авто на рівні не більше 500 євро. При цьому протестуючі заявили, що їхня акція – безстрокова.
Намет і шашки
Як і на минулих акціях в лютому і квітні цього року, в середу в столиці зібралося близько 3-4 тисяч осіб на кількох тисячах авто. Активісти встановили імпровізовану сцену під парламентом і навіть одну палатку. Не обійшлося в урядовому кварталі і без пригод – біля будівлі Ради активісти кинули димові шашки. Від них, на щастя, ніхто не постраждав.
"Ми вимагаємо ухвалити до кінця року закон про доступне розмитнення. Наприклад, якщо автомобіль коштує 60 тис. грн, то розмитнення – в межах 20 тис. грн (близько 500 євро)", – розповів нам один з лідерів протесту Олександр Чернявський.
Він уточнив, що протестуватимуть в Києві водії доти, доки не буде ухвалений закон. На це вказувало і те, що в їх машинах ми помітили невеликі запаси їжі. А також до скасування постанови Кабміну, яка унеможливлює ухилення від сплати митних платежів: вона, нагадаємо, передбачає цілодобовий доступ поліцейських до митної зони на кордоні, а також використання копами е-бази митного оформлення.
Що робити
Як ми з'ясували, чергова спроба вирішити проблему авто на єврономерах в парламенті буде сьогодні.
"Ми намагалися якомога швидше зареєструвати законопроекти, які б комплексно вирішили проблему. Від членів комітету ми передали звернення Андрію Парубію, в якому повідомили, що в четвер він повинен винести їх на розгляд, – повідомила нам голова комітету ВР з митної політики Ніна Южаніна. – У них йдеться про зміни до Митного кодексу, які стосуються порядку використання авто іноземної реєстрації. Також там йдеться про введення значних штрафів за незаконне використання або порушення термінів перебування в країні. Найбільший штраф – 170 тисяч гривень. Думаю, що реакція буде, адже на вулицях Києва маса незручностей зараз".
До цього вона додала, що, наприклад, пропоновані акцизи на авто віком 10 років – 1 тис. євро.
"Активісти кажуть, що це багато. Але, наприклад, розмитнення такого ж авто в Польщі коштує вдвічі дорожче", – додає Южаніна.
Нагадаємо, зараз в Раді, крім пакета законопроектів Южаніної і її колег по комітету, зареєстрований альтернативний пакет авторства групи нардепів, що пропонує радикально низькі ставки розмитнення для "єврономерів" – все ті ж максимум 500 євро.
Автоексперт Олег Назаренко вважає, що пропозиція комітету може вирішити проблему, що склалася за рахунок введення штрафів за порушення, але потрібно знижувати податки на розмитнення:
"Повинна зникнути спокуса порушувати закон. Посередники, які курирують цей бізнес, беруть за свої послуги до 1600 євро. Якщо був би такий податок, то водії платили б ці гроші державі, тому що після цього отримали б розмитнення", – сказав Назаренко.