Економіка недорахується мільярдів, а народ пересяде на попутки.
Влада знову заговорила про повне закриття транспортного сполучення України з Росією. Чиновники погрожують заборонити не тільки пасажирські потяги до країни-агресора, але ще і автобуси.
Відмовитися від сполучення між Україною і Росією хотіли ще в минулому році. Але тоді далі декларативних заяв справа не пішла. Зараз в уряді озвучують більш конкретні пропозиції.
"Ми розглядаємо варіант закриття залізничного сполучення з Москвою", — заявив в понеділок міністр інфраструктури Володимир Омелян.
Пізніше він уточнив, що ініціатива поки не торкнеться вантажних перевезень, а пропозиції відомства вже чекають розгляду в Кабміні. Ідею Омеляна підтримав і перший зампредставника президента України в Криму Ізет Гданов.
"Припинення залізничного сполучення з окупантом - правильне рішення Мінінфраструктури, також необхідно невідкладно розглянути припинення автобусного сполучення", - написав він у своєму Facebook. У Мінінфраструктури ідею поки не прокоментували.
Експерти сумніваються в доцільності таких ініціатив. Політолог Руслан Бортник вважає, що ймовірність перекриття пасажирського сполучення між країнами висока, і пов'язує це з наближенням виборів, однак зазначає, що це згубно відіб'ється на економіці.
"Заборона тільки поїздів буде вигідною для автобусних і автоперевізників. А якщо заборонять і те й інше, то в плюсі буде Білорусь - вона отримає частину нашого транзиту, - вважає Бортник і додає: - Частина заробітчан залишаться в Росії і перестане надсилати сюди гроші.
"Укрзалізниця" втратить від 1,5 до 2,5 млрд грн в рік. Росія ж як контрсанкцію може ввести обмеження на наші товарні перевезення - це збитки в десятки мільярдів гривень". Крім того, за словами Бортника, міжнародні партнери не зрозуміють, навіщо ми провокуємо конфлікт.
Транспортні експерти, в свою чергу, впевнені, що заборона ніяк не зменшить пасажирооборот.
"Між країнами велика кількість культурних та сімейних зв'язків, багато хто їздить туди на заробітки ", - пояснив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк і зазначив, що зміниться логістика.
"Люди пересядуть на автобуси в прикордонних регіонах, інші будуть літати з Києва в Москву з пересадкою в Мінську", - розповів фахівець.
Попит на автобусні поїздки викличе і зростання цін на них - не завжди виправданий.
"Автобусні перевезення набагато менш контрольовані і часто в тіні, забезпечити там контроль і дотримання стандартів, в тому числі норм безпеки, дуже проблематично", - говорить Вовк.
А в соцмережах користувачі говорять, що пересядуть на попутки і все одно будуть їздити в РФ.
В Росію їздить кожен десятий
У той же час наш народ відвідує Росію досить часто. За даними Держслужби статистики, в минулому році туди з'їздили понад 4 млн українців. Це 16,5% від загального числа подорожуючих за кордон. Найчастіше наші співвітчизники відвідували тільки Польщу (10 млн осіб). З тих, що відвідали Росію в 2017 році нашими поїздами скористалися 774,3 тисячі осіб, в зворотному ж напрямку кордон перетнули 807 тисяч. Ще 147,1 тисячі українців подорожували на молдавських поїздах, а 93 тисячі на них і поверталися. Всього між Україною і Росією курсує 18 українських поїздів і чотири молдавських. Середня ціна плацкартного квитка з Києва в Москву становить близько 1840 грн, купе – 3205 грн. А ось вояж зі Львова до Москви обійдеться в середньому в 2190-3770 грн.
А ось оцінити, скільки українців наносять візити сусідам на автобусах, набагато складніше.
"До Росії людей возять приватні перевізники. Вони отримують дозвіл працювати на маршруті, але скільки пустять по ньому автобусів і скільки перевезуть людей, невідомо", - розповіла нам прес-секретар Мінінфраструктури Оксана Герасимова.