Навесні цього року уряд України прийняв постанову, якою дозволив місцевій владі вводити механізм монетизації пільг. Це питання розглядалося в багатьох областях, і навіть були визначені суми компенсацій. Подекуди не визначились досі. Так, влада Києва має намір прийняти рішення про монетизацію пільгового проїзду восени, а у Львові та Стрию монетизацію і зовсім відклали на 2019 рік.
Перший досвід по впровадженню монетизації вже здійснили в Моршині (Львівська область), і в серпні місцеві пільговики відчули це нововведення на собі.
Можна заощадити бюджетні гроші
Моршин - місто невелике, з населенням всього близько 6 тисяч жителів. Через незначну площі своїх перевезень тут немає, тому жителі користуються послугами міжміських перевізників, які проїжджають через їх місто. У свою чергу перевізник виставив міськраді занадто великий і необгрунтований рахунок за проїзд пільговиків. Вибір був невеликий: або погоджуватися з його умовами, або монетизувати пільги. У Моршині пішли другим шляхом. До прийняття такого рішення підштовхнуло і те, що транспортна компанія на свій розсуд звужувала перелік категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд. А це посилювало соціальну напруженість серед населення.
Тепер влада компенсує витрати 14 категоріям пільговиків *, а щомісячний мінімальний розмір виплат на людину становить 135 гривень. Для деяких категорій, наприклад осіб з інвалідністю I групи, або тих, хто має пільги на міжміські перевезення, суми виплат більше.
За підрахунками міськради, монетизація обійдеться місцевому бюджету вдвічі дешевше, ніж проїзд пільговиків на безкоштовній основі. У цьому році сума складе трохи більше 430 тис. гривень при річному бюджеті Моршина в 80 млн. гривень.
Пенсіонери залишилися без пільг
Думка місцевих жителів з приводу монетизації проїзду різняться. Одні задоволені нововведенням, інші ні. Наприклад, багатодітна мама Діана Андруневчин налаштована оптимістично. Щоб уникнути косих поглядів водіїв вона і так платила в маршрутках. А зараз отримала 270 гривень на двох дітей.
- Для мене це допомога. Я воджу доньку на гурток. Ось ці гроші і витрачу на оплату дороги, - розповіла жінка.
А ось пенсіонерам проїзд не компенсують. Водії вимагають оплачувати проїзд «по повній» через те, що пільговий статус пенсіонерів не закріплений законодавством. І це дійсно так. Єдиним документом, який дає пенсіонерам право пільгового проїзду, є Постанова Кабміну «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» №354 від 17 травня 1993 (в редакції від 27.10.2017 р), згідно з яким витрати на проїзд покриваються за рахунок держбюджету , а не коштів місцевих властей. В результаті пенсіонери Моршина залишилися і без пільг, і без компенсаційних виплат.
У міськраді зізнаються, що все-таки краще, коли гроші перераховуються безпосередньо перевізнику, тоді пільговики можуть користуватися безкоштовним проїздом необмежену кількість разів. Та й пенсіонери в цьому випадку не страждають. Але цю точку зору не поділяють перевізники.
- Платити повинен кожен пасажир. Тоді він буде себе почувати гідно, а не вислуховувати від водія нарікання. Влада ж повинна компенсувати людям проїзд, - висловив свою думку з цього приводу голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.
* У Постанові Кабміну «Порядок надання пільг у грошовій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» №197 від 14.03.2018 р передбачається всього 10 категорій пільговиків.