Транспорт та авто Автор: RomanK Друкувати

У ЄС почали забороняти Uber

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: Uber

  В Україні таксі практично неможливо відрізнити від водія на особистому авто. Ні жовтого кольору, ні таксометра, ні шашки. Водії не страхують пасажирів, не отримують ліцензії, але водночас заробляють у місяць приблизно 40-80 тис. грн.

  3030_882fe3a7310b02472207a03aaa53e41a.jpg (27.66 Kb)


  Бюджет країни недоотримує мільйони гривень, а пасажири можуть тільки сподіватися на захист своїх прав і безпечну поїздку.

  Про те, як під прикриттям "нового тренда спільного споживання" українські таксисти опинилися практично повністю в тіні і як врятувати ситуацію.

  Головне:

  для легальної роботи на таксі автомобіль повинен бути обладнаний таксометром, відрізнятися від звичайних авто і працювати за законом;

  сервіси Uklon, Uber, Bolt передають замовлення приватним особам, які не мають ні досвіду роботи, ні ліцензії, ні потрібної кваліфікації;

  таксистом може працювати будь-який українець із правами, для цього не потрібно платити податки, оформляти ФОП, страхувати пасажирів і т. д;

  сервіси таксі практично знищили "білий" ринок таксі – оформляти ліцензію, коли поряд працюють без них, стало невигідно.

  Тіньове таксі: ринок практично повністю в тіні
  В Україні, за різними оцінками, до 95% ринку таксі перебуває у тіні. Водій сервісу Uklon, Uber, Bolt за місяць активної роботи може заробити до 80 тисяч гривень. З кожної своєї поїздки він платить комісію сервісу – від 15% до 35%. Держава ж не отримує ні копійки.

  Водій офіційно числиться безробітним. В сервісах кажуть про те, що це нібито і не таксі зовсім – а нове явище спільного споживання. Мовляв, водій може по дорозі від роботи додому знайти попутника і розділити з ним витрати на бензин. Водночас пасажир без придбання власного транспорту може користуватися авто.

  Насправді подібні сервіси займають більшу частину ринку. Це мільярди гривень, які щорічно обертаються в тіні. Таксисти не платять ні в місцевий, ні в державний бюджети. Водночас експлуатують дороги, заробляють на містянах. Крім того, якщо потрапити в ДТП на Uklon, Uber або Bolt, притягнути водія до відповідальності буде складно. За фактом постраждалий пасажир не скористався послугами таксі, у якого є ліцензія і страховка, а сів у чуже авто з власної волі.

  Щоб навести порядок у роботі подібних сервісів, достатньо зобов'язати оформляти ліцензію. Так зробили, наприклад, у Бельгії. Тобто сам сервіс має право приймати замовлення і передавати їх водіям, але тільки за умови, що у водія є дозвіл на роботу таксистом. І, як виявилося, без ліцензії бізнес-модель довго існувати не може.

  Легальні водії повинні мати відповідну кваліфікацію, автомобіль повинен бути обладнаний аптечкою, вогнегасником. Крім того, має працювати таксометр. Принцип його роботи – він примножує пройдені кілометри на певний фіксований тариф. Це дозволяє уникнути маніпуляцій, коли послуги з відомою тільки їм формулою починають значно, без прозорої системи, завищувати тарифи під час зростання попиту.

  Але найважливіше – ліцензія. Так, щоб продавати, наприклад, м'ясо, потрібно обов'язково мати медичну книжку, перевірити його на наявність хворобливих мікроорганізмів, обладнати цех, місця для забою, оброблення, реалізації. І все це для того, щоб захистити здоров'я споживача. Подібні правила є і в таксі. Автомобіль повинен бути безпечний, якщо він працює в таксі, у нього мають бути свої характеристики, які легко впізнати в потоці авто, водій повинен отримати ліцензію на пасажирські перевезення, йому заборонено працювати понаднормово, щоб не заснути за кермом, він повинен проходити медичне обстеження тощо.

  Стан авто залишає бажати кращого. На виклик донедавна приїжджали "євробляхи", а справність, вік транспорту якщо і перевіряють, то халатно. З огляду ж на бажання таксистів заробити більше, це призводить до ДТП. Наприклад, 28 липня у Києві на бульварі Дружби народів авто служби таксі Bolt з'їхало з дороги і влетіла в ліхтарний стовп. А буквально днями, 4 серпня, таксі влетіло у легковик у Чернівцях. Декілька пасажирів отримали травми.

  І щоб навести порядок – достатньо зобов'язати всіх таксистів оформляти ліцензію. А якщо є ліцензія, значить, повинен бути таксометр, автомобіль має бути жовтого кольору, з шашкою на видному місці. Такі характеристики дозволили б відрізнити справжнє таксі від "сірого".

  Бюджет міста поповнився б щонайменше податком на доходи фізичних осіб, а чесні підприємці з ліцензією (таких усього 1-5%), змогли б конкурувати з користувачами сервісів.

  Як врятувати ситуацію
  Щоб навести порядок у перевезеннях, впевнений юрист Олександр Плахотник, досить дати поліції право зупиняти і штрафувати водіїв за незаконні перевезення. Якщо водій заробляє, але не має ліцензії – повинен нести відповідальність.

  Юрист нагадує, ще в 2015-му в Раді зареєстрували законопроект, який повинен був навести порядок на ринку. Щонайменше легалізувати роботу сервісів (ввести поняття "інформаційно-диспетчерська служба" і "перевезення на таксі"). Однак документ у парламенті так і не знайшов підтримку. Його навіть не поставили на голосування. І хоча легальні таксисти, які не можуть конкурувати з мобільними сервісами, ідею підтримують, політичної волі для ухвалення документа не знайшлося.

  Як пропонували збільшити покарання:

  за відсутність сигналів і знаків:

  з 8,5 до 17 тис. грн;

  за порушення роботи диспетчерських служб:

  штрафи збільшать до 34 тис. грн.

  Одна з норм – обов'язкове страхування пасажирів, крім того, спрощують і процедуру оформлення ліцензії. У Мінінфраструктури, розглядаючи законопроект, заявили: з 6,9 млн зареєстрованих в Україні легкових автомобілів лише 40,6 тис. офіційно мають право здійснювати перевезення як таксі, ще 10,8 тис. – перевезення на замовлення, що в сумі становить 1% від загальної кількості.

  "За оцінками експертів, до 90% ринку працює в тіні, інші ж фахівці зазначають, що тільки 51,4 тис. автомобілів-таксі мають ліцензійні картки", – цитує пресслужба директора Департаменту автомобільного транспорту Мінінфраструктури Дмитра Петухова.

  Тепер вже новий склад Ради повинен вкотре повернутися до питання. І як показує практика країн ЄС, рано чи пізно в ринку таксі доведеться навести порядок. Повна або часткова заборона діє в Данії, Угорщині, Болгарії, Канаді (Ванкувер), Бразилії (і Ріо-де-Жанейро). В основному заборон добивался самі таксисти. Поява таких сервісів повністю руйнувала ринок. В Україні ж Uber, Uclon, Bolt активно розвиваються і продовжують заробляти на пасажирах, вганяючи в тінь цілу сферу перевезень.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Рейтинг найдорожчих брендів світу Рейтинг найдорожчих брендів світу
У агентства Kantar Millward Brown вийшов щорічний рейтинг найдорожчих брендів світу – BrandZ Top 100 2020. У списку вперше з’явився TikTok, обігнавши ...
Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми