У Європі дорожчають старі автомобілі з великим пробігом. Одне з найбільших підвищеннь цін зафіксовано в Німеччині – там бензинові автомобілі зросли в ціні на 59,3%, побивши 30-річний рекорд. Серед причин цього – дефіцит напівпровідників та чіпів. В Україні ж, за словами експертів, вживані автомобілі теж подорожчають. Причому вже незабаром.
"Світова автомобільна промисловість страждає через дефіцит напівпровідників і чіпів. В автосалонах не вистачає нових автомобілів. Ті, хто хотів придбати новий автомобіль, продовжують їздити на старому вживаному. Або взагалі вибирають б/у авто з невеликим пробігом. Як наслідок, кількість автомобілів з пробігом на ринку Європи зменшується, а ціна зростає", – пояснили суть того, що відбувається в Інституті досліджень авторинку.
Одне з найбільших подорожчань легковиків віком до 3 років та пробігом до 20 тисяч кілометрів зафіксовано у Німеччині. За інформацією німецькоїDAT Group, зростання цін склало:
на автомобілі на бензині – 59,3%;
на дизелі – 56,2%.
"Це – рекордні показники за останні 30 років. При чому для обох типів авто", – зазначили в Інституті досліджень авторинку.
На Україну це поки що не вплинуло
Подорожчання б/у автомобілів у Європі на Україну наразі не вплинуло. За оцінками експертів, різкого подорожчання серед найпопулярніших автомобілів з-за кордону в Україні не сталося.
Цьому посприяла низка факторів. Зокрема:
раніше на ринок потрапило багато колишніх "євроблях", пільговий період розмитнення яких нещодавно завершився;
60% ринку уживаних авто в нашій країні формують недорогі автомобілі вартістю до 10 тис. доларів. Крім того, середній вік машин, які ввозяться в Україну, 13 років. У Європі ж подорожчали саме молодші машини;
запас імпортованих машин у країні ще є, і їх продають за старими цінами – бо більше за них не платитимуть.
Подорожчання не уникнути
Тим не менш, експерти стверджують: ціни зростатимуть уже в найближчому майбутньому. За прогнозами, вживані автомобілі подорожчають на 15-20% протягом перших 6 місяців 2022 року.
Втім, відбутися подорожчання може досить непомітно. На думку експертів, оно буде плавним, а не різким.
"Ціни на вживані автомобілі зростатимуть на 15-20% поступово, протягом першого півріччя 2022 року. Зростання цін буде пропорційним до здорожчання цих моделей у країнах Євросоюзу: від 10-20% на бюджетні моделі, до навіть 50% на дефіцитні за кордоном легковики з невеликим пробігом, віком до трьох років", – відзначили в Інституті досліджень авторинку.