Найбільший турецький оператор наземного обслуговування авіарейсів Havaş відмовився обслуговувати літаки перевізників з Росії, що потрапили під санкції США. Таким чином Туреччина готується закрити свої аеропорти для російських авіакомпаній, які здійснюють рейси підсанкційними літаками американського виробництва.
Загалом під загрозою, за даними росЗМІ, опинилися 170 таких літаків. У зв'язку з цим, зазначається, Havaş порадила російським авіакомпаніям планувати польоти до Туреччини лише на повітряних суднах, в яких менше ніж 25% деталей американського виробництва.
Причина цього, підкреслюється, проста. Такі літаки – єдині, які їй дозволено обслуговувати.
"Лист Havaş надійшов деяким російським авіакомпаніям ще наприкінці грудня", – йдеться у повідомленні. У листі вказано, що:
Бюро промисловості й безпеки Мінторгу США направило компаніям турецької авіагалузі попередження, що "обслуговування американських літаків російських та білоруських авіакомпаній, що потрапили під експортні обмеження США, є порушенням правил експортного контролю";
Havaş вирішила провести комплексну перевірку з метою виявлення ризиків та наслідків "для свого бізнесу та зацікавлених сторін";
у результаті перевірки з'ясувалося, що компанія може "виявитися не в змозі обслуговувати деякі чи всі рейси" підсанкційних авіакомпаній РФ.
Що передувало
Раніше влада США вимагала від Туреччини дотримання авіаційних санкцій проти Росії. Зокрема, туркам пригрозили відповідальністю за обслуговування американських літаків, які РФ продовжує використовувати з порушенням усіх обмежень.
За даними WSJ, США попередили, що турецьким громадянам загрожують ув'язнення, штрафи, втрата експортних привілеїв та інші заходи, якщо вони забезпечуватимуть дозаправку та передаватимуть запасні частини для літаків американського виробництва, що виконують рейси з РФ та Білорусі.
Відповідь на війну в Україні
Росії заборонено використовувати літаки американського виробництва ще із лютого 2022 року. Санкції було введено у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну.
Обмеження передбачають, що повітряні судна, які містять понад 25% американських запчастин, не можуть літати до Росії чи Білорусі без спеціальної ліцензії. Документ може видати лише підрозділ американського міністерства торгівлі.
Проте російські авіакомпанії продовжують використовувати літаки Boeing, порушуючи заборони. За даними аналітичної компанії Cirium, лише з 1 жовтня 2022 року російські та білоруські авіакомпанії, зокрема "Аерофлот", виконали понад 2100 рейсів до Туреччини.
До санкцій проти авіаційного сектору Росії приєдналися понад три десятки країн Європи, Північної Америки та Азії. На додаток до заборони лізингу та продажу літаків російським компаніям було практично повністю заборонено експорт запчастин, програмного забезпечення та техобслуговування літаків, що експлуатуються російськими компаніями.