Транспорт та авто, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Хто може зупинити страйк польських перевізників

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: польські перевізники, страйк

    Польські активісті на чолі з проросійськими політиками продовжують блокувати пункти пропуску в Україну. Україна вже зазнала сотні мільйонів євро збитків (з урахування недоотриманих прибутків, удорожчання логістики, зменшення об'ємів виробництва і т.д). І хоча блокують навіть гуманітарні вантажі, а на кодоні в багатокілометрових заторах помирають водії, зупинити блокаду буде вкрай важко.

    5243_630_360_1655013510-201.jpg (77.31 Kb)

    Незважаючи на порушення польськими активістами домовленостей між Україною та ЄС, Єврокомісія може тільки тиснути на польську владу для того, щоб вона зупинила протести. Юристи поясняють: кожен громадянин має законне право на страйк та протест, що значно ускладнює перемовини.

    Чи можливо зупинити страйк та до яких наслідків він призведе.

    Хто може припинити акції?

    Тільки польська влада може зупинити протести. Єврокомісія, Світова організація торгівлі чи будь-який інший орган не має повноважень припинити будь-які дії поляків на території Польщі, навіть якщо вони порушують інтереси іншої країни чи низки країн. Членкиня комітету АПУ з права міжнародної торгівлі Наталія Галецька розповідає: кожен громадянин має право на мітинг, водночас Польща зобов'язана імплементувати європейське законодавство в своє національне та забезпечити виконання год між Україною та ЄС.

    "Республіка Польща має забезпечити імплементацію європейського законодавства, частиною якого є відповідна угода про вантажні та автомобільні перевезення, яка була підписана між Україною та ЄС", – пояснює експертка. І якщо Польща не виконує своє зобов'язанням і допускає порушення угод між Україною та ЄС, допускаючи подібні акції, вона може понести за це відповідальність. Щоправда, теоретично.

    "Що можна зробити на міждержавному рівні? Якщо довести бездіяльність Польщі, можна кваліфікувати це потенційно як порушення угоди про вантажний автомобільний транспорт і угоди про Асоціацію. Це фактично є заборона експорту та імпорту товарів між Україною та ЄС. Також це є перешкоджання транзиту, що може порушувати угоди в рамках СОТ. Основна проблема – знайти факти, які будуть доводити бездіяльність польської влади. Також такі дії польські влади можна кваліфікувати як порушення права ЄС", – каже Галецька.

    Важелі впливу все ж таки є. Єврокомісія може вплинути на польську владу, навіть використати певні санкції (призупинити фінансування окремих програм, наприклад). Водночас, як каже Галецька, певні юридичні компанії вже готують позови українських підприємців. Вони намагатимуться в судах компенсувати хоча б частину збитків. І йдеться про мільйони євро.

    Головний ж важіль впливу, впевнена наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе, – дипломатія. Україна може погодитись на певні поступки. Звісно, відмовитись від можливості без окремих дозволів перетинати кордон з Польщею чи з будь-якою іншою країною ЄС – зробити величезний крок назад. Але, наприклад, створити окрему чергу для пустих автівок, цілком допустимо.

    Поляки вимагають більше, ніж теоретично може зробити Україна. Йдеться і про повернення спеціальних пропусків для перетинання кордонів. Пропускна система фактично стане кінцем "транспортного безвізу".

    Через перекриття кордонів в Україні буде все дуже погано? Звідки взагалі брати імпорт?

    Ситуація буде критична по деяким позиціям. Все погано з автогазом. Бо саме через Польщу доставляли левову частку автомобільного газу і при тому швидко замінити ці поставки неможливо. Ціни на автогаз занчно зростають. Леонід Косянчук, гендиректор однієї з мереж АЗС, пояснює: "Близько чверті всього споживання (зрідженого автогазу. – Ред.) ми отримували саме бензовозами та газовозами через польський кордон. І ми бачимо, що вся ця історія розширюється. Вже і Словаччина блокує там, нічого хорошого тут немає".

    В мережі "АТБ" розповідають: блокада польського кордону істотно ускладнила доставку імпортної продукції з країн Європи. Крім польських товарів через заблоковані пункти переходу доставляються товари з країн Прибалтики, Німеччини, Голландії, Бельгії.

    "Обмеження руху на польському кордоні призвело до черг на інших пунктах переходу Угорщини та Словаччини, збільшило терміни доставки продукції європейських виробників і підняло вартість автомобільного транспорту. Ці дії негативно впливають на наявність імпорту в роздрібних мережах, збільшують ризики дефіциту імпортозалежних категорій і ведуть до зростання вхідних і роздрібних цін, скорочення цінових акцій та інших вигідних пропозицій для українських споживачів", – пояснили в компанії.

    Проблема не може бути вирішена за рахунок перетину кордону через інші прикордонні переходи. Збільшити пропускну спроможність інших пунктів переходу неможливо зробити швидко і без участі країн партнерів – необхідна підготовка дорожньої інфраструктури, узгодження прикордонних, ветеринарних, санітарних та інших служб обох держав. Також є ризики блокування інших кордонів якщо не буде жорсткої реакції на дії перевізників з боку урядових органів України та ЄС.

    Федерація роботодавців України разом з Асоціацією міжнародних автомобільних перевізників України підрахували: орієнтовні прямі втрати економіки України від блокування низки пунктів пропуску на польсько-українському кордоні вже складають більше 400 млн євро. Якщо ж рахувати непрямі втрати (штрафи та неустойки щодо українських експортерів за зриви контрактних зобов’язань, відмова від укладання контрактів з українськими контрагентами на новий рік тощо), то вони очевидно вимірюються мільярдами євро.

    Іван Павлік, комерційний директор COMFY, розповідає: виробники, постачальники та продавці побутової техніки й електроніки вже кілька тижнів стикаються з логістичними проблемами через страйки на польському кордоні. "Однозначно говорити про терміни, на які затримуються товари, складно. Бо хтось продовжує стояти в чергах, а хтось намагається шукати альтернативні шляхи постачання через Словаччину, Угорщину та Румунію", – каже експерт.

    Мітинги влаштували представники проросійської "Конфедерації" (польська партія). "Конфедерація", прикриваючись перевізниками, організувала страйки на кордоні з Україною. До протестувальників регулярно приїжджають лідери "Конфедерації": Криштоф Босак, Вітольд Туманович та Рафал Меклер. Останній у коментарях журналістам називає себе співорганізатором акції. Він також є лідером ультраправої українофобської партії Ruch Narodowy. Роками Меклер разом зі своїми партнерами розповідав полякам про задуми Вашингтона, руйнівний вплив ЄС. Меклеру належить логістична компанія Rafał Mekler TRANSPORT, яка доставляла вантажі до Росії.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024 Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024
З початком 2020-х років індустрія автомобілебудування переживає шалений період інновацій та електрифікації. У світі, де більше уваги приділяється смар...
Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми