Влада та політики Автор: RomanK Друкувати

Олігархи відновили контроль над Україною - Bloomberg

  • Джерело: ua.korrespondent.net.  → Ключові теги: Україна, Bloomberg, олігархи

    Країна сильно відстає від розвинених держав, а населення розчароване президентом Порошенком.

    4291_201237_3f654c43b7401104c400bedeb7582a0d8f64d4.jpg (22.29 Kb)

    Про це пише Bloomberg.

    Перемозі Євромайдану вже рік, але українці досі так і не дочекалися обіцяних реформ і перетворень, а економічне становище в країні тільки катастрофічно погіршилося.

    Bloomberg аналізує ситуацію в Україні через призму призначення міністром фінансів Наталії Яресько.

    Леді, яка рятуватиме країну

    Україна - держава в стані війни, тому Наталія Яресько, міністр фінансів, вирушила на 20 миль від Києва в місто Ірпінь. Вона тут, щоб відвідати військовий госпіталь і втішити поранених ветеранів останніх боїв проти російських військ і підтримуваних ними сепаратистів. "Де ти служив?", запитує вона, повільно переходячи з кімнати в кімнату. "Як тебе поранили?".

    Вона із західної частини Чикаго, але говорить українською вільно, і нікого не хвилює її американський акцент. Яресько говорить солдатам, що вони герої - головний бухгалтер країни робить роботу генералів.

    Криза застає людей в несподіваних ролях

    Три місяці тому 49-річна Яресько залишила компанію прямих інвестицій, співзасновником якої вона стала в Україні в 2006 році і приєдналася до уряду Петра Порошенка. Мільярдер, кондитерський магнат, він був обраний президентом після повстання, відомого як революція Євромайдану. У той час у Яресько навіть не було українського громадянства.

    Тепер, як одна з головних економічних менеджерів країни, вона веде переговори України зі Світовим банком, Міжнародним валютним фондом і Європейським банком реконструкції та розвитку.

    Податкова реформа є її прерогативою, також, як і державна скарбниця. Вона повинна відновити національний бюджет, розгромлений вщент. "Я не можу чекати, коли ситуація, буде досконалою," говорить Яресько.

    Трохи менше, ніж рік, починаючи з того як Порошенко вступив на посаду, увага всього світу була зосереджена в основному на бойових діях в східній Україні. Це конфлікт, який почався в лютому 2014 року, після того як президент Віктор Янукович втік з України в результаті протестів Євромайдану. Війна відтоді забрала життя вже близько 6000 осіб.

    Проте, чи відбудеться Україна як незалежна демократична держава, залежить як від зусиль Яресько та її колег, так і військових битв. Разом вони повинні відновити зруйновану економіку і міжнародну впевненість в Україні, при цьому протистоячи корупції та кумівству, які переслідували країну після падіння комунізму.

    І вони повинні якимось чином зробити це, коли державні банки балансують на межі краху, а інфляція перебуває на рівні 28 відсотків і продовжує зростати. Один день минулого місяця, протягом декількох годин, гривня втратила третину своєї вартості.

    Поки війна триває, реформи затримуються, українці все вороже ставляться до свого уряду і його західних прихильників, що роблять країну ще більш вразливою перед атаками Володимира Путіна.

    Вона бачила 90-ті

    Яресько бачила своїми очима, яким нелегким для України був процес переходу до ринкової економіки. Кримінальний капіталізм був національним стилем. Але все ж, вона визнала ті можливості, які існували в країні, що швидко приватизує свої державні активи.

    У середині 1990-х років Україна пережила гіперінфляцію в 10000 відсотків. Через кілька років з'явилися ударні хвилі фінансової кризи в Росії. Українська економіка показала перші ознаки зростання тільки в 2000 році, після майже десятирічного спаду.

    Потім, в 2004 році, прийшла Помаранчева революція. Країна вступила в новий період невизначеності, але міжнародні інституційні інвестори почали прибувати. Через два роки Яресько та три її партнери відкрили інвестиційний фонд Horizon Capital. Коли вона вийшла з нього в грудні минулого року, він мав приблизно $600 млн українських інвестицій під управлінням.

    Зміна режиму в минулому році, говорить Яресько, надала реальний шанс, нарешті, покінчити з клептократичними правилами в країні.

    а словами міністра фінансів, коли Порошенко і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вмовляли її на роботу в уряді, вони тиснули на її патріотичні почуття до України.

    Призначення Яресько, особливо враховуючи постійні відносини Horizon Capital з американською організацією USAID, забезпечують подачу палива теоретикам змови, які зображують Євромайдан як проект Заходу, спрямований на виманювання України зі сфери впливу Росії.

    Новий міністр фінансів навряд чи єдина мета для теорій змов. Крім Яресько в новому уряді України є ще два іноземці: Айварас Абромавічус, 39-річний литовець, міністр економіки і торгівлі і міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі з Грузії.

    Однак Яресько вже не іноземний громадянин. Президент Порошенко подарував їй українське громадянство. За місцевими законами, заборонено мати два паспорти, у Яресько є кілька років для того, щоб відмовитися від її американського громадянства.
    Але важко собі уявити, що вона залишатиметься на цій роботі так довго, враховуючи, що її зарплата в уряді дорівнює 10000 гривень на місяць, що близько $300.
    "Я роблю це з почуття патріотизму", говорить вона. "У мене немає іншої причини, щоб зробити це, окрім як змінити ситуацію. Україна повинна домогтися успіху. У нас немає можливості провалитися".

    Реформ так ніхто і не бачив

    Яресько повідомила, що Янукович залишив країну з 40 млрд доларів боргів. Міжнародні резерви України впали з $20,4 млрд до менш $7 млрд. Від стійких 8 гривень за долар до Євромайдану, гривня опустилася до мінімуму в 32,5 долара на 25 лютого, коли центральний банк призупинив торги валюти.

    Новина прийшла, коли країна готувалася до реструктуризації свого суверенного боргу. Сьогодні, однак, є більш позитивні новини. Яресько оголосила, що МВФ пообіцяв $17,5 млрд Україні протягом наступних чотирьох років. "Це поверне довіру до нашої економіки", говорить вона. "Це також відкриває двосторонню і багатосторонню підтримку для України в цей важкий час.

    Угода МВФ має важливе значення для України. Але фінансування буде працювати, тільки якщо воно потрапляє в систему в процесі радикальних реформ.

    Під час своєї компанії на посаду президента, Порошенко пообіцяв продати Рошен, який зробив його мільярдером. Тим не менш, він продовжує володіти своїм кондитерським бізнесом, поряд з інтересами принаймні в 10 інших компаніях.
    Олігархи тільки збільшили свій вплив після Євромайдану. Олігархи контролюють ЗМІ. Вони постачають депутатами парламенту.
    Країна бореться з Росією за своє життя, але занадто слабка, щоб боротися за порядок всередині своєї держави.

    В ході недавнього опитування, проведеного соціологічною службою Research & Branding Group, 46% розчаровані в Порошенку як президенті.

    Звичайно, є деякі обнадійливі ознаки. На початку минулого місяця, Україна ініціювала введення електронної системи подачі корпоративних податків. Процес призначений для усунення податкового шахрайства на суму приблизно $1 млрд на рік.

    Податок на додану вартість є ще одним важливим джерелом корупції, через нього держбюджет втрачає близько 25%. Система перебуває в середині ремонту. Водночас важко знайти в Україні кого-небудь з бездоганним минулим.

    Реформа судової системи досі так і не стартувала. Ні президент, ні парламент не продемонстрував готовність відмовитися від впливу на суди.

    Тільки деякі з 60 з лишком заявлених великих реформ, обговорюваних по два рази на тиждень на засіданні нової Національної ради з реформ, втілюються в життя.

    Україна сильно відстала

    Координацію зусиль у сфері реформ здійснює Дмитро Шимків, заступник керівника адміністрації президента і колишній головний виконавчий директор Microsoft Україна.
    Половина з його нових співробітників ніколи не відправляли лист електронною поштою. Третина ніколи не користувалися комп'ютером.
    Діловодство, з багатьма підписами та печатками, які необхідні для затвердження земельної угоди або дозволу на будівництво, є механізмом корупції.

    Усвідомивши це, Шимків зрозумів всю глибину свого завдання. "Є багато питань, і протягом 20 років їх ніхто не вирішував", говорить він. "Ми повинні створити систему, яка може бути стійкою. Ми дуже орієнтовані на результат".

    Україна є однією з небагатьох країн в Європі без 3G-мережі через олігархічні ігри у наперстки, які розігрувалися в рамках режиму Януковича. Уряд Порошенка недавно завершиа прозорий продаж ліцензій 3G декільком телекомунікаційним компаніям, що принесе в цілому майже $300 млн у державну скарбницю. Україна може святкувати початок будівництва 3G, а інша частина промислово розвинених країн вже планує 5G.
    Україна сьогодні десь між ідеалізмом і відчаєм. Реформи, які йдуть так повільно, що для деяких вони можуть здатися жартом.
    Чи прийдуть в країну інвестори?

    На восьмому поверсі столичного готелю Hyatt зібралися найбільші інвестори Східної Європи.

    Привід - 11-та щорічна конференція інвесторів, організована Dragon Capital, провідним українським інвестиційним банком. Серед кількох десятків людей, багато функціонерів з мерії і сувора людина, що представляє групу китайських інвесторів, яка незадоволена своєю нездатністю тягнути гроші з ринку.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Падіння "Короля": Як Ахметов втратив свої мільярди

    Незважаючи на деякі сумні душі, дух пригод живий у кімнаті, особливо серед тих, хто звик до особливого шарму пострадянського світу

    Гена Лозовський, директор Sandglass Capital Management - фонду, що базується в Нью-Йорку, прийшов з метою виявлення можливостей з реструктуризації заборгованості України. Як і багато інвесторів, він торік знизив частку України в портфелі свого фонду. "Ми вірили, що є серйозні ризики інвестування в Україну", говорить він.

    Тепер Лозовський фокусується на експортерах, які можуть генерувати свої власні грошові потоки в іноземній валюті, маючи вигоду від девальвації гривні. Він показує на своїх товаришів інвесторів в барі. "Ви повинні мати великі кулі, щоб бути в цій кімнаті," говорить він. "Що це вони говорять? Там не погані активи, тільки погана ціна".

    Міжнародні інвестори не повернуться на цей ринок, поки мир встановиться в усій Україні.

    Майкл Малтцоф, бізнесмен з Х'юстона, попереджає, що потрібно уважно стежити за державними банками України, які, за його словами, можуть звалитися в будь-який день.

    Також він стверджує, що президент і прем'єр-міністр в Україні не особливо підтримують один одного.

    "Мій досвід показує, що відновлення відбувається набагато швидше, ніж ми думаємо. Даю рік. Рік реструктуризації і болю, а потім явні ознаки економічного зростання настануть навесні 2016 року, я думаю, історія покаже, що нам потрібен цей важкий шок, щоб дійсно зламати стару систему", - говорить він.

    Поки напої ходять по залу, важко сказати, тут справжній ентузіазм або просто частина інвестиційної гри.

    "Я не ігнорую проблеми в цій країні", - говорить Яресько. "Але я можу відокремити проблеми від можливостей. Ніхто не обманює сам себе в складнощах проблем, з якими ми стикаємося. Я прошу вас зробити крок назад від краю прірви. Я вірю"

    За словами міністра фінансів Україна надійний позичальник, але прийде час, коли вона зможе стати і "хорошим кредитором". От тільки чи скоро?



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max  Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми