За словами директора ДТЕК ЕСКО Євгена Бушми, в Україні застосовуються сертифіковані прилади обліку, які допомагають економити енергоресурси.
Cамі по собі лічильники води, тепла, газу та електроенергії не економлять ресурси, але відображають фактичний, а не розрахунковий обсяг їх споживання. Це дає людині можливість аналізувати власне енергоспоживання і приймати рішення про те, які енергозберігаючі та енергоефективні заходи необхідно виконати, щоб в кінцевому підсумку платити менше за енергоресурси.
“А двозонні лічильники електроенергії, крім фіксації обсягу спожитої електроенергії, рахують, скільки кіловат-годин було спожито вдень, а скільки вночі, з 23:00 до 07:00. Тариф на нічну електроенергію для побутових клієнтів в два рази нижчий, ніж вдень. Люди непомітно для себе в середньому і так споживають близько 30% електроенергії вночі (холодильник, не виключені електроприлади, телевізор, комп’ютер та інше).
Після встановлення двозонних лічильників деякі люди переводять на нічний режим до 80% домашнього електроспоживання. Наприклад, за допомогою розеток з таймерами програмують енергоємні електроприлади (пральні машини, бойлери) на автоматичні включення і виключення з 23:00 до 07:00.
Дуже зручним рішенням для побутових користувачів є набори енергоефективних товарів і послуг “Розумний WATT”, в які входять двозонні лічильники електроенергії з послугою швидкого встановлення під ключ, LED-лампами і “розумними” розетками з таймерами. Такі набори допомагають економити до 50% сімейних витрат на електроенергію, завдяки комплексному підходу до економії. Набори зараз доступні для клієнтів у Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях. Такі набори дозволяють економити до 50% витрат на опалення в багатоквартирних будинках з горизонтальною розводкою системи опалення”, – розповідає Євген Бушма.
Експерт також перерахував інші способи знизити витрати на комуналку:
1. Модернізуйте систему опалення. Якщо це приватний будинок, то можна замінити старий газовий котел на сучасний, автоматизований з підвищеним ККД, утеплити труби, щоб по дорозі від котла до приміщень квартири вони не втрачали тепло. Можна замість газового котла встановити систему електроопалення і в нічний час платити за обігрів будинку в два рази менше, ніж вдень.
Також зараз стають все більш популярними теплові насоси, які дозволяють опалювати будинок у зимовий період за рахунок ґрунтового тепла, що дуже вигідно. Але витрати на встановлення теплового насоса можуть бути високі, а терміни окупності – істотно відрізнятися в різних будинках. Альтернативою ґрунтовому тепловому насосу може бути повітряний тепловий насос і водяний.
У багатоквартирному будинку з центральним опаленням можна встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з автоматичним погодним регулюванням подачі і розподілу тепла. Такий ІТП в поєднанні з балансуванням стояків дозволяє забезпечити комфортну температуру 18-22 градуси у всіх квартирах, уникнути надмірного опалення, через яке багато людей раніше відкривали вікна, випускаючи цінні гігакалорії на вулицю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прогноз цін на м'ясо на 2018 рік
2. Встановлюйте регулятори тепла на батареях, там де це можливо. Вони дозволяють регулювати температуру в приміщенні до комфортного рівня, щоб не випускати тепло на вулицю. Існують автоматичні регулятори, які в постійному режимі підтримують задану для приміщення температуру, що дозволяє ще ефективніше економити тепло.
3. Проводьте ремонти і профілактику системи опалення. Наприклад, перед кожним опалювальним сезоном потрібно проводити промивку системи опалення, включаючи радіаторні батареї. У них можуть накопичуватися різні відкладення, які погіршують тепловіддачу.
Також необхідно перевіряти надійність вентилів і труб, в якому вони стані, щоб не було течії, свищів, іржі.
4. Замініть вікна і двері на енергоефективні, регулярно перевіряйте і регулюйте прилягання ущільнювачів. Це дозволить уникнути протягів і зберегти до 30% тепла в квартирі.
5. Використовуйте тепловідбивні екрани на стіні за радіаторними батареями. Завдяки їм батарея буде нагрівати не стіни і повітря на вулиці, а кімнату.
6. Комплексно утепліть будівлю. Згідно з так званим “правилом безперервної лінії”, необхідно повністю утеплити всі стіни, цоколь, горище і дах будівлі, не залишаючи містки холоду. Ця рекомендація актуальна і для приватних будинків, і особливо для багатоповерхівок. Вони часто страждають від “клаптикового утеплення”, яке може призводити навіть до появи цвілі на внутрішніх стінах і тріщин на стику утеплених і не утеплених поверхонь.
7. Викоритовуйте рекуперацію тепла. Рекуператори дозволяють забезпечувати приплив свіжого повітря в приміщення, але при цьому зберігають тепло.