ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Новий закон: платити за опалення лише власної квартири завжди вигідно?

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: тарифи

    Нове законодавство дає таку можливість.

    4299_13911-1_large.jpg (45.77 Kb)

    Жителі старих будинків отримали право встановлювати індивідуальні лічильники тепла. Про це днями повідомив віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.

    "Відтепер українці можуть самостійно обирати оптимальну систему індивідуального обліку тепла. Це можливість економити споживання тепла і платити виключно за власним лічильником. На засіданні Кабміну прийняли важливу постанову, якою затвердили відповідний порядок!", - написав Геннадій Зубко на своїй сторінці в Facebook.

    Міністр нагадав, що раніше індивідуальний (поквартирний) облік був доступний тільки для жителів порівняно нових будинків, з горизонтальною системою опалення. Жителі старих будинків, де відсутня технічна можливість встановити індивідуальний лічильник, платили за будинковим лічильником, пропорційно площі квартири. Після прийняття Закону "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" в минулому році жителі будинків з вертикальною розводкою також можуть встановлювати прилади-розподілювачі, які також дозволять регулювати температуру в квартирах і економити на оплаті за тепло. Постанова Кабміну №829 від 10 жовтня регулює правила і порядок установки таких приладів.

    "Доплачувати потрібно буде лише за обігрів загальних місць користування і допоміжних приміщень, згідно площі квартири", - попередив Геннадій Зубко.

    "Сама по собі поява можливості для споживачів самостійно вирішувати, як їм краще оплачувати за тепло – тільки за показаннями загальнобудинкового лічильника або відповідно до показань індивідуальних приладів обліку – це однозначно позитив. Люди з розподільниками будуть більше мотивовані економити теплову енергію, підвищувати енергоефективність свого житла. Але буму установки розподільників тепла в найближчий рік по ряду причин очікувати не доводиться. Це можливість на перспективу, навіть не найближчий рік-два, а набагато довше", – вважає енергоаудитор, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк.

    Як будуть рахувати тепло для кожної квартири
    У більшості будинків, побудованих після 2009 року, система опалення горизонтальна, і поставити індивідуальні теплові лічильники, які будуть фіксувати різницю між теплом на вході і виході труби з квартири, можна без проблем. Але таких будинків в Україні – всього близько 10% від загального числа багатоповерхівок. У решти 90% житлових будинків – з вертикальною розводкою – тепло в кожне приміщення надходить по окремих стояках, і тут одним лічильником не обійдешся. Тому до останнього часу жителям таких будинків відмовляли в праві на індивідуальні лічильники тепла.

    Однак технічна можливість індивідуального підрахунку спожитого тепла в будинках з вертикальною розводкою існує (hit cost avocators), і в багатьох європейських країнах нею давно користуються. Тепер це можливо і в Україні.

    Як розповіла директор Офісу підтримки реформ при Мінрегіонбуді Юлія Перчук, для індивідуального обліку тепла в будинках з вертикальною розводкою потрібно буде ставити на кожну батарею прилад-розподільник. А крім того - терморегулятор.

    "Перш ніж ставити прилад-розподільник, на кожній батареї потрібно буде встановити терморегулятор. Це обов'язкова умова. Тому що індивідуальний облік тепла вводиться саме заради того, щоб жителі могли економити", - пояснює Юлія Перчук.

    Встановлювати терморегулятори краще до початку опалювального сезону або після його закінчення, тому що такі роботи вимагають розгерметизації системи опалення. А от прилади-розподілювачі встановлюються зовні батареї і кріпляться до них магнітами або болтами. Виглядають вони як пульт від кондиціонера, тільки без кнопок. Показники висвічуються на екрані приладу.

    "Крім того, в будинку встановлюється прилад, який зчитує сигнали з індивідуальних розподільників. І вони працюють як одна система. Причому чим більше квартир оснащені такими індивідуальними приладами обліку, тим вище точність показань. В ідеалі до системи повинні бути підключені хоча б 75% квартир. Але, з урахуванням наших реалій, в постанові закладена норма про те, що будинок може перейти на індивідуальну систему обліку тепла тільки за умови, що хоча б 50% квартир дадуть на це свою згоду. При цьому поверховість будинку ролі не грає", – говорить Юлія Перчук.

    "Практика європейських країн показує, що краще, щоб в будинку 100% квартир були обладнані розподільниками. Це впливає на точність розрахунків і обліку тепла, а також мінімізує залежність від "недоброчесних сусідів"які можуть просто перекрити у себе регулятор, щоб зігріватися за рахунок квартир збоку, зверху, знизу ... ", – зазначає Сергій Свистюк.

    Розподільники коштують близько 600-1000 грн. на за прилад. Для трикімнатної квартири необхідно буде встановити мінімум 4 розподільника (на батареї в кожній кімнаті плюс кухня). Тобто бюджет тільки на розподільники складе близько 2400-4000 грн. Але цю суму необхідно помножити в кілька разів, оскільки крім розподільників необхідно ще встановити терморегулятори і байпаси на батареї, якщо їх немає. Це дозволить жителям квартир регулювати температуру батарей і впливати таким чином на обсяги споживаного тепла.

    До цього необхідно буде додати вартість концентраторів інформації з розподільників через радіозв'язок і доступом в інтернет. Не кожна сім'я буде готова викласти за раз від 6 до 12 тис. грн. на такий, здавалося б, корисний захід.

    "При цьому, необхідно знати і розуміти, що 100% перекриття регулятора на батареї не забезпечить "нульовий" платіж за теплову енергію, оскільки є ще опалення місць загального користування, втрати в внутрішньобудинкових мережах, які фіксуватиме загальнобудинковий прилад обліку", - застерігає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк.

    Установкою приладів-розподільників в Україні поки займаються лічені компанії. У Мінрегіоні розраховують, що, коли норми закону почнуть реалізовуватися, таких пропозицій на ринку стане більше і ціни знизяться.

    Про технічну можливість та економічну доцільність
    "Вибрати оптимальну систему індивідуального обліку можна за технічною можливістю інженерних систем в будинку", - заявив Геннадій Зубко.

    Постановою Кабміну №829 якраз затверджений "Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності установки приладів - розподільників теплової енергії".

    В "Порядку ..." говориться, що визначати наявність технічної можливості для установки вузлів розподільного обліку будуть ліцензовані інженери по внутрішніх мережах. За результатами перевірки вони складають акт відповідності будинку наступним критеріям:

    - окреме відгалуження системи опалення для окремого приміщення, наявність якого встановлено під час візуального огляду і яке передбачено принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення;
    - принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення передбачена технічна можливість установки автоматичних регуляторів температури в приміщеннях, що не призведе до порушення гідравлічного режиму внутрішньобудинкової системи опалення;
    - під час установки вузла розподільного обліку буде забезпечено дотримання вимоги застосування засобу вимірювальної техніки та умов його належної експлуатації, які вказані в технічній документації на цей прилад;
    - можливість забезпечення вільного доступу для зняття показань приладу обліку, його обслуговування і заміни.
    У постанові зазначено, що розподільні прилади обліку можуть бути встановлені тільки в тих будинках, які відповідають всім перерахованим критеріям. Якщо ж якомусь із критеріїв будинок не відповідає, в акті можуть бути запропоновані заходи, здійснення яких дозволить встановити вузли розподільного обліку.

    А ось економічна доцільність установки розподільників теплової енергії в багатоквартирному будинку визначається "власником (власниками) будинку або іншою особою, яка визначена власниками", йдеться в постанові. Критерієм економічної доцільності вважається термін окупності установки приладів. Якщо прилади окупаються за термін своєї служби, встановлювати можна.

    "Оцінку можливості і економічної доцільності установки розподільників можуть виконувати енергоаудитори в рамках комплексного енергетичного обстеження всього будинку. Серед інших заходів з енергоефективності та енергозбереження, енергоаудитор може запропонувати і установку розподільників і зробити попереднє техніко-економічне обґрунтування даного заходу", - говорить Сергій Свистюк.

    Що потрібно зробити, щоб прибори окупились
    Експерт з ЖКГ Андрій Никончук вважає, що можливістю встановлювати індивідуальні прилади обліку тепла захочуть скористатися багато хто.

    "Недогріви - це бич сучасної системи централізованого опалення. Установка лічильників і розподільників на батарею дозволить людям економити, так що це буде користуватися попитом. Звичайно, якщо будуть чітко визначені зобов'язання установників лічильників і схеми розподілу рахунків, які будуть приходити на споживачів. З урахуванням тих квартир, хто встановив, і хто не встановив лічильники, як буде оплачуватися опалення за місця загального користування, на які лічильники не будуть ставитися, і т.д.", - говорить експерт.

    Найбільші можливості по економії теплової енергії лежать далеко за межами окремих квартир – на рівні всього будинку. Стіни, інженерні комунікації, горище, підвал, дах, під'їзд у всього будинку загальні. Тому без енергоаудиту всієї будівлі жителям не обійтися. У звіті про енергоаудит можуть бути запропоновані заходи для досягнення максимального ефекту від поквартирного обліку. А це загальнобудинкові роботи, наприклад, обладнання автоматизованої системи управління теплоносієм (ІТП), балансування системи (при цьому бажано застосовувати автоматичні клапани), утеплення трубопроводів і забезпечення загальнобудинкового обліку, якщо його немає. ІТП за допомогою погодозалежної автоматики буде сам регулювати витрату і температуру теплоносія в будинку в залежності від температури повітря на вулиці

    "Автоматика дозволяє економити від 10% тепла, і відповідно витрати мешканців на опалення. Балансування стояків за допомогою спеціальних клапанів дозволяє вирівняти гідравліку, щоб було однаково не жарко і не холодно, а на рівні комфортних 18-21 градусів. Можливо, десь доведеться модернізувати або замінити насоси циркуляції теплоносія, встановити перетворювачі частоти. Всі ці заходи, їх доцільність, вартість і терміни окупності повинен розрахувати енергоаудитор", - говорить менеджер ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк.

    Заходи по модернізації ІТП і балансуванню стояків можуть обійтися для одного будинку від 300 до 700 тис. грн., що можна порівняти з витратами половини мешканців на установку розподільників. Може виявитися, що набагато простіше об'єднати сусідів навколо ідеї модернізації ІТП і балансування для користі і економії на рівні всього будинку. Профінансувати такі роботи можна або за рахунок "теплих кредитів", міських грантів за програмами "70/30", або енергосервісні компанії (ЕСКО) зможуть профінансувати і виконати під ключ такі заходи.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми