ЖКГ та благоустрій, Тарифи. Ціни. Штрафи Автор: RomanK Друкувати

В Україні зростуть тарифи на опалення

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: тарифи, опалення

    В Україні вже за кілька днів зростуть тарифи на опалення. Поки подорожчання очікується лише у тих містах, де підприємства вже встигли провести громадські слухання і погодили ціни. У січні "підтягнуться" й інші. І в Кабміні, і в Нацкомісії наполягають: у середньому зростання складе 16-17,1%. А пропозиції підвищити ціни на 25-30% прем'єр Володимир Гройсман вже назвав "неадекватними".

    6952_13911-1_large.jpg (45.77 Kb)

    Як і чому в Україні подорожчає тепло.

    Хто і як рахує тарифи. Вартість опалення в Україні встановлюється або Нацкомісією у Києві, або місцевою владою в регіонах. Великі підприємства зобов'язані перерахувати тарифи, а потім узгодити їх із профільною комісією. Комісія ж має перевірити розрахунки і або затвердити, або змусити перерахувати.

    Якщо підприємство генерує менше 170 тис. Гкал тепла (або у місті теплолічильники встановлені менше ніж у 90% споживачів), тарифи може встановлювати місцева влада. І йдеться не тільки про невеликі населені пункти. Для прикладу, місцева влада у 2017-2018 роках сама встановила ціни на опалення в Івано-Франківську, Кропивницькому, Миколаєві, Житомирі.

    Від чого залежить подорожчання. У Нацкомісії у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП) вважають, що місцева влада, яка отримала право встановлювати тарифи, необґрунтовано підвищувала ціни. Для прикладу, в Івано-Франківську тепло подорожчало на 41%. І це ще до того, як в Україні підняли ціни на газ. Обґрунтування у всіх одні й ті самі: зростають зарплати, дорожчають ремонти, підвищують ціни на воду і електроенергію. Цікаво, що зарплати зростають по всій країні, але при цьому, наприклад, у Житомирі тариф підвищили на 12,2%, а у Миколаєві — більше ніж на 70%.

    Як вплине подорожчання газу. "Ми порахували, що максимум як може зрости ціна — це на 16%. Але ми знаємо, що є підвищення на більше — 25%, 30%. І цього допускати просто неможливо, бо це неадекватне підвищення", — заявив Володимир Гройсман, відповідаючи на запитання нардепів у Раді. Навіть якщо складова газу у тарифі на тепло займає 90%, подорожчання блакитного палива призведе до того, що ціна тепла зросте всього на 21,15%. Все, що вище — подорожчанням газу виправдано бути не може.

    Коли переплачуємо
    Втрати. У складовій тарифу також закладені і втрати при транспортуванні та генерації. Тобто ми повинні оплачувати не тільки те тепло, яке "зайшло" до будинку, але і те, що "загубилося" по дорозі. Експерт у сфері теплопостачання Сергій Пінчук вивчив обсяги втрат у різних містах (у минулому опалювальному сезоні) і, за його даними, підприємства закладають у тарифи втрати в розмірі від 12% до 30%. Чим вищі втрати, тим більше повинні платити за опалення.

    Але з іншого боку: щоб скоротити втрати, доведеться ще сильніше підвищити тарифи. Інфраструктура зношена на 70%, саме з цієї причини Гкал по дорозі витрачають "даремно". За наявних тарифів підприємствам доведеться близько 20-30 років ремонтувати мережі. Але стільки часу вони не прослужать — якщо не зайнятися масштабними ремонтами, вже через 10 років зношення може скласти 100%. "Якщо мережі не ремонтувати, то послуги ми просто не зможемо отримувати", — заявила голова Нацкомісії Оксана Кривенко.

    Сумнівні розрахунки. Моніторинг профільної комісії демонструє, що в деяких містах ціни на тепло встановлюють необґрунтовано. На завищених тарифах заробляють місцеві комунальні підприємства.

    "Необхідно звернути увагу на той факт, що визначення так званої "різниці у тарифах" з Державного бюджету відбувається непрозоро і часто проходить зі зловживаннями. Так, за інформацією, яка перебуває у відкритому доступі за результатами ревізій Держаудитслужби у 2017 році виявлено зайве отримання 1,8 млн грн субвенцій на покриття різниці у тарифах", — зазначають у НКРЕКП.

    Завищені нормативи. Українці в будинках без лічильників платять за тепло за нормативом споживання. Це близько 0,014 Гкал на опалення квадратного метра житла і змінюється залежно від місяця і регіону. Як показує практика, українці в будинках без лічильників у середньому платять за тепло на 25-30% вище. Це означає, що чинні нормативи завищені і ті, хто платить без лічильника, фактично змушені переплачувати.

    Варто зазначити, що за місяць до підвищення тарифів підприємства публікують проект рішення на своєму сайті. І за той час, поки остаточне рішення не ухвалене, українці можуть вплинути на місцеву владу, взяти участь в обговоренні нових цін.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми