ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Субсидії в Україні: топ-10 питань і відповідей

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: субсидії

  Сайт «Сьогодні» розібрався в тонкощах призначення держдопомоги на оплату компослуг.

  8878_13911-1_large.jpg (45.77 Kb)


  Хоча більша частина опалювального сезону позаду, українці продовжують звертатися до Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки,насамперед через недешеве опалення. За останніми даними Держслужби статистики, у грудні 2019 року за держдопомогою звернулися понад 229 тис. родин.

  Таких родин напевно більше, та більшість з тих, хто не може самостійно оплачувати компослуги, впевнені, що отримати субсидію складно. Тому надають перевагу або збирати борги за комуналкою, або позичати гроші у рідних та знайомих, щоб оплатити рахунки. Насправді отримати субсидію, якщо для цього є підстави, досить просто.

  Скільки в Україні субсидіантів
  Як підрахували фахівці Держслужби статистики, у грудня 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їхньої кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені на Рівненщині – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші на Одещині – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала у грудні 538,1 грн. Також в Україні понад 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. Загалом це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

  Хто має право на отримання житлових субсидій
  Родини, у яких плата за комуналку більша за певний для них обов'язковий платіж. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів родини.

  Обов'язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

  ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

  Проведемо розрахунок для родини з двох дорослих і двох дітей, в яких мама перебуває в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

  ОП = 10000 / 4 / 2027 / 2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

  Тобто, на оплату компослуг не може бути витрачено понад 9,25% від доходів родини, а це тільки заробіток тата, рівний 10000 грн. У грошах виходить не більше 925 грн, решта суми в рахунках оплатить держава.

  За який період враховуються доходи
  За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
  За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.
  Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

  На які послуги дається субсидія
  управління багатоквартирним будинком, зокрема ОСББ;
  постачання та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою та водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
  внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
  на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.
  Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії
  Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

  Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м/особу + 35,22 кв. м на родину. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
  Газ :
  на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
  на приготування їжі 3,3 куб. м/особу, за відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м/особу, за наявності газколонка – 10,5 куб. м/особу
  Холодна вода – 2 куб. м/особу, за відсутності гарячої води – 3,6 куб. м/особу
  Гаряча вода – 1,6 куб. м/особу
  Електроенергія :
  на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
  в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 190 кВт-год на місяць;
  в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 220 кВт-год на місяць.
  Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
  Вивезення сміття – 0,4167 куб. м/особу твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м/особу рідких відходів.
  На який термін призначається субсидія
  З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (с 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на отопсезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

  Як розрахувати розмір субсидії
  Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягу обов'язкового платежу.

  Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов'язковий платіж

  Якщо, наприклад, у нашій родині з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов'язковий платіж у них 925 грн (див. вище), то субсидія складе 1075 грн/міс.

  Коли в субсидії відмовлять
  Субсидія не призначається, якщо хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

  придбав, успадкував, одержав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. ін. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
  має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
  досяг 18 років, є працездатним, до того ж не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
  за домогосподарством є борг за компослугами понад два місяці та понад 340 грн.
  Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути ухвалено комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов родини.

  Куди звертатися і які потрібні документи
  Претендент на субсидію, обов'язково зареєстрований в житловому приміщенні, мусить звернутися до структури Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських та селищних рад (наприклад, секретар сільради).

  Субсидію також можна оформити онлайн.

  Перелік документів:

  заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
  декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
  договір найму (оренди) житла (за наявності).
  Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

  Протягом якого терміну виплачуються субсидії
  У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомогу за січень буде видана до 19 лютого.

  У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доправляється "Укрпоштою" разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

  Чи можуть змусити повернути субсидію
  Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховав свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантівза три попередні роки отримання субсидії. Якщо з’ясується, що одержувач субсидії вказав у декларації не все зароблене чи придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, якщо субсидія мала бути, але менша, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду
Ми вже звикли до того, що рейтинг рівня довіри до українських судової і правоохоронної систем регулярно б'є антирекорди. Але навіть на цьому тлі істор...
Xiaomi випустила Xiaomi випустила "бюджетний" ігровий комп'ютер
Xiaomi на платформі Youpin випустила настільний комп’ютер Ningmei Soul GI6 на базі процесорів AMD Ryzen R5 2600. Початкова ціна настільного ПК станови...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми