ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Субсидії в Україні: топ-10 питань і відповідей

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: субсидії

  Сайт «Сьогодні» розібрався в тонкощах призначення держдопомоги на оплату компослуг.

  8878_13911-1_large.jpg (45.77 Kb)


  Хоча більша частина опалювального сезону позаду, українці продовжують звертатися до Мінсоцполітики за призначенням субсидій на оплату комуналки,насамперед через недешеве опалення. За останніми даними Держслужби статистики, у грудні 2019 року за держдопомогою звернулися понад 229 тис. родин.

  Таких родин напевно більше, та більшість з тих, хто не може самостійно оплачувати компослуги, впевнені, що отримати субсидію складно. Тому надають перевагу або збирати борги за комуналкою, або позичати гроші у рідних та знайомих, щоб оплатити рахунки. Насправді отримати субсидію, якщо для цього є підстави, досить просто.

  Скільки в Україні субсидіантів
  Як підрахували фахівці Держслужби статистики, у грудня 2019 держдопомогу на оплату компослуг отримали 3 млн 282,5 тис. домогосподарств або 22% від загальної їхньої кількості. Середній розмір субсидії склав 638,7 грн. Найбільші суми виплачені на Рівненщині – 1111,7 грн на домогосподарство, найменші на Одещині – 356,8 грн на домогосподарство. У Києві середня субсидія склала у грудні 538,1 грн. Також в Україні понад 453 тис. домогосподарств, які раз на рік отримують субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – це дрова, вугілля, торф, мазут. Загалом це жителі сільської місцевості, середня сума субсидії – близько 3000 грн на рік.

  Хто має право на отримання житлових субсидій
  Родини, у яких плата за комуналку більша за певний для них обов'язковий платіж. Він розраховується індивідуально і залежить виключно від доходів родини.

  Обов'язковий платіж (ОП) домогосподарства (Д) у відсотках від величини сукупного доходу вираховується за формулою:

  ОП = середньомісячний сукупний дохід Д / кількість членів Д / прожитковий мінімум на одну особу на 1 січня 2020 року / 2 х 15%.

  Проведемо розрахунок для родини з двох дорослих і двох дітей, в яких мама перебуває в декретній відпустці, а працює один батько, отримуючи зарплату 10 тис. грн.

  ОП = 10000 / 4 / 2027 / 2 х 0,15 = 0,0925 або 9,25%

  Тобто, на оплату компослуг не може бути витрачено понад 9,25% від доходів родини, а це тільки заробіток тата, рівний 10000 грн. У грошах виходить не більше 925 грн, решта суми в рахунках оплатить держава.

  За який період враховуються доходи
  За III-IV квартали попереднього календарного року, коли субсидія призначається з початку неопалювального сезону.
  За I-II квартали поточного календарного року, коли субсидія призначається з початку опалювального сезону.
  Тобто для розрахунку субсидії з травня по жовтень беруть доходи за липень-грудень попереднього року, для розрахунку субсидії з листопада по квітень – доходи за січень-червень поточного року.

  На які послуги дається субсидія
  управління багатоквартирним будинком, зокрема ОСББ;
  постачання та розподіл газу, електричної та теплової енергії (опалення), централізоване постачання гарячою і холодною водою та водовідведення, вивезення побутових відходів (сміття);
  внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових лічильників газу, тепла, води);
  на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива – раз на рік.
  Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії
  Держава субсидує не весь обсяг спожитих домогосподарством послуг, а тільки в межах норм. Вони такі:

  Утримання житла, опалення – 13,65 кв. м/особу + 35,22 кв. м на родину. Для одиноких непрацездатних норма може бути збільшена не більше ніж на 30% (на 14,66 кв. м) на підставі рішення комісії по субсидіях.
  Газ :
  на опалення 4 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі;
  на приготування їжі 3,3 куб. м/особу, за відсутності гарячої води і газової колонки – 5,4 куб. м/особу, за наявності газколонка – 10,5 куб. м/особу
  Холодна вода – 2 куб. м/особу, за відсутності гарячої води – 3,6 куб. м/особу
  Гаряча вода – 1,6 куб. м/особу
  Електроенергія :
  на опалення – 30 кВт на 1 кв. м опалювальної площі;
  в будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної та гарячої води 70 кВт-год на місяць на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 190 кВт-год на місяць;
  в будинках без стаціонарних електроплит і тільки з холодною водою – 100 кВт-год на родину з однієї особи і додатково по 30 кВт-год на кожного іншого члена родини, але не більше 220 кВт-год на місяць.
  Тепло – 0,0383 Гкал на 1 кв. м опалювальної площі
  Вивезення сміття – 0,4167 куб. м/особу твердих відходів (40 десятилітрових повних відер для сміття) і 0,76 куб. м/особу рідких відходів.
  На який термін призначається субсидія
  З місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (с 1 жовтня по 30 квітня). Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на отопсезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

  Як розрахувати розмір субсидії
  Розмір субсидії розраховується як різниця вартості житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм та обсягу обов'язкового платежу.

  Субсидія = плата за ЖКП в межах норм – обов'язковий платіж

  Якщо, наприклад, у нашій родині з чотирьох осіб плата за комуналку в межах норм становила 2000 грн в опалювальний сезон, а обов'язковий платіж у них 925 грн (див. вище), то субсидія складе 1075 грн/міс.

  Коли в субсидії відмовлять
  Субсидія не призначається, якщо хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією:

  придбав, успадкував, одержав в дар, обміняв земельну ділянку, квартиру, будинок, транспорт і т. ін. на суму понад 50 тис. грн, або оплатив медпослуги, крім життєво необхідних (онкологічна операція) на суму понад 50 тис. грн;
  має у власності транспортний засіб, що підлягає держреєстрації, і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа, а також транспорту для пересування інвалідів, придбаного на пільгових умовах);
  досяг 18 років, є працездатним, до того ж не має офіційних доходів, не працює і не перебуває на обліку в центрі зайнятості, протягом трьох місяців не сплатив єдиний соцвнесок;
  за домогосподарством є борг за компослугами понад два місяці та понад 340 грн.
  Але у всіх випадках рішення про призначення субсидії може бути ухвалено комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов родини.

  Куди звертатися і які потрібні документи
  Претендент на субсидію, обов'язково зареєстрований в житловому приміщенні, мусить звернутися до структури Мінсоцполітики за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви і документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських та селищних рад (наприклад, секретар сільради).

  Субсидію також можна оформити онлайн.

  Перелік документів:

  заява про призначення субсидії (за встановленою формою);
  декларація про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (за встановленою формою);
  договір найму (оренди) житла (за наявності).
  Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді.

  Протягом якого терміну виплачуються субсидії
  У безготівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 19 числа наступного місяця. Тобто, держдопомогу за січень буде видана до 19 лютого.

  У готівковій формі – з 27 числа місяця, за який виплачується субсидія, і до 4 числа наступного місяця. Якщо субсидія доправляється "Укрпоштою" разом з пенсією – то з 4 по 25 число місяця, в якому виплачується субсидія.

  Чи можуть змусити повернути субсидію
  Державна допомога є безповоротною за умови, що людина не приховав свої доходи. Мінсоцполітики має право проводити верифікацію (перевірку) субсидіантівза три попередні роки отримання субсидії. Якщо з’ясується, що одержувач субсидії вказав у декларації не все зароблене чи придбане, то держдопомогу доведеться повернути повністю, або частково – в разі, якщо субсидія мала бути, але менша, ніж виплатили. Повернення може бути добровільним, або за рішенням суду.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики
Зараз у світі є дуже багато фітнес-браслетів, і в останні кілька років ці пристрої користуються небувалою популярністю у користувачів. На ринку найкра...
Google створить свою банківську картку Google створить свою банківську картку
ЗМІ повідомляють, що Google працює над власною банківською карткою, інтегрованою в платіжний сервіс Google Pay.
Google Chrome ввів нове оновлення Google Chrome ввів нове оновлення
Google оголосив, що незабаром почне попереджати користувачів Chrome про “небезпечні” завантаження, що є першим кроком у плані повного їх блокування.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми