ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Опалювальний сезон під загрозою зриву

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: опалення

    Багатомільярдні борги накопичуються, незважаючи на те, що люди платять за опалення.

    0382_1476545813_batar.jpg (50.6 Kb)

    До початку опалювального сезону в Україні залишаються лічені дні. І, судячи із заяв "Нафтогазу", він буде непростим, навіть незважаючи на рекордні запаси газу в сховищах. Справа у величезних боргах – майже на 100 млрд гривень. Проблеми є в 56 містах (повний список). Якщо їхні тепломережі не заплатять хоча б 90% від суми, то не отримають газ, а отже – не зможуть запустити котельні. З цієї ж причини у деяких українців можуть зрости тарифи на опалення.

    Звідки береться заборгованість?
    Одне з міст, де опалення можуть дати не вчасно – Переяслав-Хмельницький. Багатомільйонні борги тут накопичуються з року в рік. Але звідки вони беруться, якщо люди в основному вчасно платять за опалення? Керівник місцевої тепломережі відповідає: все тому що тарифи не покривають витрат його підприємства.

    "Кожен рік у нас збитковий. Прибуткових років як таких у нас немає. Взагалі", – говорить в.о. гендиректора КП "Переяслав-Хмельніцктеплосеть Петро Ковальчук.

    Звичайно, жителям міста складно прийняти таке пояснення – багато хто з них і так віддає на оплату комунальних рахунків чи не останнє. Але і у Ковальчука є свої аргументи: тарифи на опалення в минулі роки росли повільніше, ніж ціна на газ для котелень. Та й зарплати на підприємстві збільшувалися, а це теж витрати.

    Тепломережі майже всіх міст називають ще одну причину, з якої не можуть вирватися з боргової ями – штрафи і пені.

    "Якщо ви закриваєте на початку штрафи і пені – основний борг залишається і на нього тривають нарахування тих самих штрафів і пені", – говорить директор КП "Теплопостачання міста Одеса" Алла Позднякова.

    Незалежний експерт Святослав Павлюк упевнений: тепломережі не брешуть і не прибіднюються, а тарифи на опалення в багатьох містах дійсно не покривають витрати.

    Що робити з боргами?
    Вихід у міст, по суті, поки тільки один – просити гроші у обласних рад. Кошти можуть виділити з бюджету на дотації тепломережам, щоб ті могли погасити хоча б частину боргів перед "Нафтогазом". Але якщо облрада не зможе дати грошей, у котелень не буде газу, а у людей – тепла. Так вже траплялося майже два роки тому в Смілі, де, до речі, і зараз є ризик зриву опалювального сезону. Смілакомуненерго накопичила величезні борги, але не визнала їх. Зараз рахунки підприємства заарештовані за рішенням суду.

    Втім, у Переяслав-Хмельницькому хочуть вирішити проблему радикально і підвищити тарифи на опалення аж на 30%. Кажуть, що тільки так можна буде перестати нарощувати борги за газ і платити працівникам ТКЕ нормальні зарплати. У кожному місті різні тарифи на опалення, тому в теорії будь-яке підприємство-постачальник може прийняти аналогічне рішення.

    Експерт Павлюк вважає такий крок виправданим, але просить розрізняти тарифи та фінальні суми в платіжках:

    "Тут дуже важливо розрізняти тарифи і рахунки. Рахунки високі через те, що будинки мають неймовірно високі втрати енергії – вони не утеплені, у них паршиві вікна, погана вентиляція, не зачиняються даху і під'їзди".

    На його думку, підвищення тарифів в перспективі може навіть зменшити рахунки. Адже замість того, щоб витрачати гроші на дотації, їх можна вкладати в енергомодернізації.

    Чи є інші варіанти?
    У депутатів у Верховній Раді виникла ідея списати всі борги за опалення – і підприємствам ТКЕ, і простим споживачам. Відповідний законопроєкт вже внесли в парламент. Але чи буде це справедливо? Адже багато людей роками справно платили за тепло, віддаючи останнє. Інші ж їздили за кордон і накопичували комунальні борги. Якщо останнім все пробачити, то і у перших зникне мотивація платити.

    А провідний експерт Центру Разумкова Максим Білявський вважає, що до вирішення проблеми потрібно підходити комплексно – створювати інститут енергетичного омбудсмена і намагатися подолати "енергетичну бідність". На думку фахівця, потрібно забезпечити рівний доступ всіх споживачів до дешевого газу, який видобувають в Україні.

    Що ще загрожує опалювального сезону?
    Тепломережам не вдається підтримувати свою інфраструктуру в робочому стані. Через це трапляються прориви теплотрас, будинки залишаються без тепла. Через брак коштів, ремонт починають тільки коли десь станеться аварія. На деяких ділянках трубах вже по 50 років.

    Ще одна проблема – отримання "акта готовності" – документа, без якого в будинок просто не подадуть тепло. Як розповідає голова житлово-будівельного кооперативу Анна Воловський, отримання такого папірця – це бюрократичний пекло. Інспектори тепломереж чіпляються до дрібниць, навіть якщо в будинку встановлено нове обладнання.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми