ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Скільки коштує "комуналка" в країнах Східної Європи

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: комуналка

  Проблема високих цін на комунальні послуги характерна не лише для України, а й для інших країн Східної Європи.

  8359_1473592928_1112.jpg (39.31 Kb)

  Як повідомляє телеканал “Україна 24” в своєму сюжеті, у країнах Балтії після розпаду Радянського Союзу тарифи зросли майже у три рази. У світі цей період назвали “шоковим”.

  Зокрема, у Латвії дрова є поширеним способом опалення. Багато людей, аби зекономити на дорогому газі, перейшли на альтернативні види опалення будинків.

  Економити на комунальних послугах латвійці почали з 90-х років, коли після розпаду Радянського Союзу вартість комірного зросла у тричі. Ціна на електроенергію зросла з 1 до 3 центів за кіловат-годину.

  “Перш за все, це була так звана енергетична блокада з Росії. По-друге, це був ріст цін. І було також бажання від’єднатися. Люди розуміли, що вони мерзнуть, але вони від’єднуються від енергетичної системи Радянського Союзу і приєднуються до атлантичної системи Європейського Союзу”, – розповів виконавчий директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк.

  Зараз люди можуть самі обирати компанію, яка постачатиме їм газ, воду, світло. Загалом їх на ринку у країнах Балтії близько п’яти.

  В сусідній Литві комунальні тарифи зараз такі: світло – близько 10 центів за кіловат-годину, за холодну воду люди платять 77 центів за кубометр, за газ – 61 цент, опалення обходиться литовцям у 84 центи за квадратний метр.

  Зміни на ринку комунальних послуг після розпаду СРСР сталися і в Польщі. Там ціни на комуналку встановлюють приватні компанії, але, як і в країнах Балтії, їх затверджує спеціальна служба регулювання.

  “Це сталося тільки один раз, що регулятор не дозволив компаніям підняти тарифи для людей. Та виробники натомість отримали компенсації від держави”, – розповів польський професор економіки Вітольд Орловський.

  Комуналка обходиться полякам у близько 100 євро на місяць. Аби платити менше, доводиться економити – люди утеплюють будинки ззовні, замість дорогого газу у 35 центів за кубометр використовують електроенергію, що коштує втричі менше.

  У Чехії за постачання води, газу, світла та вивіз сміття приватні компанії взялися лише з 2006 року. Раніше послуги надавала держава. Зараз у країні є три великі постачальники, але навіть послуги однієї компанії можуть коштувати по-різному.

  “Тарифи складаються у своєрідний спосіб. Є денний і нічний потік, є тарифи для пенсіонерів, тарифи для старих і для нових будинків”, – розповів житель Чехії Ігор Суворов.

  За словами експертів, процес надання комунальних послуг у країнах Східної Європи і досі вдосконалюється. Там зазвичай по кілька приватних компаній, натомість у Західній Європі їх десятки, і державний регулятор майже не втручається в роботу. Найближчим часом ціни на комірне в Східній Європі, зокрема в Польщі, знову можуть зрости через кліматичну кризу.

  “За енергію з вугілля треба заплатити особливі податки, щоб зменшити викиди вуглекислого газу. Тому ціни на енергію з вугілля, а у Польщі вона дуже поширена, треба буде платити дорожче. Це також стосуватиметься і тарифів вивозу сміття”, – зазначив професор Орловський.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max Чому варто придбати новий Айфон 15 Pro Max
iPhоne 15 Pro Max зміг здивувати навіть найвибагливіших користувачів. Смартфон став ще потужнішим і швидшим, і у нього з'явилися нові опції. При цьому...
Чем занимается бывший ТОП-менеджер Чем занимается бывший ТОП-менеджер "Нафтогаза" Александр Кацуба: частная добыча газа, финансовые услуги, волонтерство
Александр Кацуба стал известен в начале 10-х годов благодаря работе в государственных энергетических гигантах. Выходцы из известной в Харькове бизнес-...
Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми