ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Скільки коштує "комуналка" в країнах Східної Європи

 • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: комуналка

  Проблема високих цін на комунальні послуги характерна не лише для України, а й для інших країн Східної Європи.

  8359_1473592928_1112.jpg (39.31 Kb)


  Як повідомляє телеканал “Україна 24” в своєму сюжеті, у країнах Балтії після розпаду Радянського Союзу тарифи зросли майже у три рази. У світі цей період назвали “шоковим”.

  Зокрема, у Латвії дрова є поширеним способом опалення. Багато людей, аби зекономити на дорогому газі, перейшли на альтернативні види опалення будинків.

  Економити на комунальних послугах латвійці почали з 90-х років, коли після розпаду Радянського Союзу вартість комірного зросла у тричі. Ціна на електроенергію зросла з 1 до 3 центів за кіловат-годину.

  “Перш за все, це була так звана енергетична блокада з Росії. По-друге, це був ріст цін. І було також бажання від’єднатися. Люди розуміли, що вони мерзнуть, але вони від’єднуються від енергетичної системи Радянського Союзу і приєднуються до атлантичної системи Європейського Союзу”, – розповів виконавчий директор асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк.

  Зараз люди можуть самі обирати компанію, яка постачатиме їм газ, воду, світло. Загалом їх на ринку у країнах Балтії близько п’яти.

  В сусідній Литві комунальні тарифи зараз такі: світло – близько 10 центів за кіловат-годину, за холодну воду люди платять 77 центів за кубометр, за газ – 61 цент, опалення обходиться литовцям у 84 центи за квадратний метр.

  Зміни на ринку комунальних послуг після розпаду СРСР сталися і в Польщі. Там ціни на комуналку встановлюють приватні компанії, але, як і в країнах Балтії, їх затверджує спеціальна служба регулювання.

  “Це сталося тільки один раз, що регулятор не дозволив компаніям підняти тарифи для людей. Та виробники натомість отримали компенсації від держави”, – розповів польський професор економіки Вітольд Орловський.

  Комуналка обходиться полякам у близько 100 євро на місяць. Аби платити менше, доводиться економити – люди утеплюють будинки ззовні, замість дорогого газу у 35 центів за кубометр використовують електроенергію, що коштує втричі менше.

  У Чехії за постачання води, газу, світла та вивіз сміття приватні компанії взялися лише з 2006 року. Раніше послуги надавала держава. Зараз у країні є три великі постачальники, але навіть послуги однієї компанії можуть коштувати по-різному.

  “Тарифи складаються у своєрідний спосіб. Є денний і нічний потік, є тарифи для пенсіонерів, тарифи для старих і для нових будинків”, – розповів житель Чехії Ігор Суворов.

  За словами експертів, процес надання комунальних послуг у країнах Східної Європи і досі вдосконалюється. Там зазвичай по кілька приватних компаній, натомість у Західній Європі їх десятки, і державний регулятор майже не втручається в роботу. Найближчим часом ціни на комірне в Східній Європі, зокрема в Польщі, знову можуть зрости через кліматичну кризу.

  “За енергію з вугілля треба заплатити особливі податки, щоб зменшити викиди вуглекислого газу. Тому ціни на енергію з вугілля, а у Польщі вона дуже поширена, треба буде платити дорожче. Це також стосуватиметься і тарифів вивозу сміття”, – зазначив професор Орловський.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми