У 2022 році в Україні понад чверть цивільних судових справ – 26% – було відкрито щодо стягнення боргів за оплату комуналки. Це майже 52 тис. справ. Як зазначають аналітики, ця категорія спорів є "абсолютним лідером серед судових справ усіх судів".
Зазначається, що серед лідерів також справи:
щодо позик, кредитів, банківських вкладів – майже 28 тис., 14%;
зі стягнення аліментів – близько 17 тис., 8,4%.
"У цивільному топі першість впевнено утримують справи зі стягнення боргів за оплату "комуналки" – 52 тис. за рік. Ця категорія спорів є абсолютним лідером серед судових справ усіх судів", – йдеться у повідомленні.
Комуналка подорожчала
Водночас вартість послуг ЖКГ в Україні зросла. Так, у лютому-2023, порівняно з лютим-2022, вони подорожчали на 5,2%. Найбільше – утримання та ремонт житла, на 25,1%.
Також значно здорожчало прибирання сміття – на 14,3%. Водопостачання зросло у ціні на 1,6%. А крім того:
послуги з управління багатоквартирними будинками – на 1,4%;
каналізація – на 1,2%;
гаряча вода, опалення – на 0,2%.
Українці накопичують борги за комуналку
Водночас, за словами нардепа від "Голосу" Ярослава Железняка, з листопада по грудень 2022 року борг українців за послуги ЖКГ зріс на 2,2 млрд. грн і склав 35,35 млрд грн. Найбільше громадяни заборгували за опалення та гарячу воду – 24,4 млрд грн. На другому місці за розміром заборгованості – водопостачання. За нього українці заборгували 7,4 млрд грн Далі йдуть:
управління багатоквартирним будинком – 2,21 млрд грн (за репрезентативною вибіркою найбільших компаній з управління багатоквартирними будинками);
вивезення сміття – 1,28 млрд грн.