Сільське господарство та промисловість Автор: RomanK Друкувати

"Вічно збиткова" компанія Ахметова "Метінвест" отримала шалений прибуток

  • Джерело: hubs.com.ua.  → Ключові теги: Метінвест, Рінат Ахметов

    В українській металургії сталася революційна подія. Металургійні заводи "Метінвесту", які були хронічно збитковими з кризи 2008 року, раптом почали приносити прибуток. Ніякого технологічного прориву, голий розрахунок: за рахунок скорочення виручки своїх же рудних кар'єрів "Метінвест" економить на рентних платежах.

    _analitica_kiev_ua.jpg (59.34 Kb)

    Прибуток "Ілліча".

    Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча закінчив 2014 рік з прибутком 450 млн гривень, - сказано в повідомленні компанії, присвяченому скликанню річних зборів акціонерів. Такі результати виглядають незвично. Комбінат працював зі збитками останні сім років. Тільки в 2013 році завод показав мінус 2,9 млрд. гривень. Схожий результат був і на інших металургійних підприємствах.

    Загальна картина була не такою невтішною. Збитки сталевого дивізіону "Метінвесту" з лишком перекриває прибуток залізорудних комбінатів. У 2013 році Північний, Центральний та Інгулецький Гек на трьох заробили 10,7 млрд гривень (близько $1,5 млрд) прибутку. Загальна EBITDA "Метінвесту" за 2013 рік - $2,2 млрд, прибуток - $392 млн.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Минулий рік був набагато гірше 2013-го. У Донецькій області - війна. З-за руйнувань на Авдіївському коксохімі і залізниці ММК ім. Ілліча не вистачає коксу. Останні півроку завод працює від сили в половину потужності. Як він отримав прибуток у кризовий рік вперше за сім років?

    Прес-служба "Метінвесту" пояснює прибуток вдалим першим півріччям. Мовляв, отримати прибуток допомогли "загальне світове зниження цін на ЗРС і впровадження нових технологій на виробництві, що дозволяють скоротити споживання дорогих імпортних енергоносіїв (ПВП)".

    Швидше за все, спрацює в "плюс" і другий найбільший комбінат групи, який мав схожі проблеми. Чистий прибуток маріупольської "Азовсталі" за дев'ять місяців 2014 року - 318 млн гривень. Єнакіївський метзавод групи простоював половину минулого року і показав "мінус" 771 млн гривень. "Запоріжсталь" не оголошувала про попередні результати.

    Добре не всім
    Теза про сприятливому першому півріччі не поширюється на інші українські металургійні комбінати. Фінансові результати за третій квартал 2014-го показав тільки ДМЗ ім. Петровського групи "Євраз" і "Донецьксталь-металургійний завод" Віктора Нусенкіса. Чистий збиток заводу Романа Абрамовича - 2,6 млрд гривень. "Донецьксталі" - 2,4 млрд гривень.

    Алчевський і Дніпродзержинський комбінати корпорації ІСД поки не оголошувала результатів, але в ІСД неофіційно говорять, що вони також будуть збиткові. За словами в. о. гендиректора "Арселорміттал Кривий Ріг" Парамжита Калона, в 2014 році завод отримав негативний результат. "Будемо працювати собі в збиток", - сказав він на прес-конференції в лютому.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Падіння "Короля": Як Ахметов втратив свої мільярди

    "Фінансові результати заводів зараз залежать від двох факторів: фактичної роботи кожного конкретного підприємства і валютних позик, - говорить топ-менеджер одного з металургійних комбінатів. - Збитки у всіх підприємств з'являються в основному через курсову різницю. Вплив валютного фактора принципово більше, ніж вплив сприятливої кон'юнктури".

    У графах довгострокові та короткострокові банківські кредити у заводів "Метінвесту" стоять нулі. "Група залучає зовнішнє фінансування на свою материнську компанію, а не на виробничі активи", - пояснює аналітик Eavex Capital Іван Дзвінка.

    Інший кишеню
    Куди правдоподібніше виглядає інша версія прибутковості "ахметовських" комбінатів. Заводи "Метінвесту" купують залізорудну сировину у своїх же гірничо-збагачувальних комбінатів. У минулі роки весь прибуток осідав на гірничо-збагачувальних Комбінатах. У 2014-му вони знизили рентабельність, але все ще залишилися прибутковими. Півнгзк, ЦГЗК і Інгзк в минулому році отримали 3,1 млрд прибутку - втричі менше, ніж роком раніше.

    Руда дешевшає. Але є цікавий збіг: у минулому році Україна підвищила рентні платежі за руду. Раніше Гзк платили 3,64 гривні з тонни. У березні 2014-го ввели платіж 5% від вартості продажу, в серпні - до 8%. А на цьому тижні в рамках так званого "пакету МВФ" Верховна Рада прийняла поправки в Податковий кодекс і підвищила ренту ще в півтора рази.

    Чим нижче ціна, тим менше сума платежів. При продажу на власні комбінати гроші все одно залишаються всередині групи.

    В "Метінвесті" не розкривають деталей контрактів, але відзначають, що падіння цін на сировину - загальносвітова тенденція. З початку 2014 року руда подешевшала на 49% до $69 за тонну, вугілля - на 17% до $112 за тонну. При цьому ціни на металопродукцію знизилися в середньому на 5-7%.

    "Вертикальна інтеграція забезпечує "Метінвесту" не тільки наявність власної сировинної бази, але і нівелювання збитків у разі, якщо один з дивізіонів групи показав погані результати з-за несприятливої ринкової кон'юнктури", - написав Hubs начальник управління по роботі зі ЗМІ Володимир Равінский.

    Якщо компанія Ріната Ахметова зловживала трансферним ціноутворенням, їй може пред'явити претензії податкова. За законом про трансфертне ціноутворення потрапляли під контроль операції з пов'язаними компаніями-резидентами, які показали збиток за попередній період. Саме такими були меткомбінати "Метінвесту". Для споріднених металургійних компаній допускалось відхилення від ринкових цін лише на 5%. У холдингу масштабу "Метінвесту" 5% виливаються в мільйони. За оцінкою Дзвінки, в минулому році ММК ім. Ілліча переробив 5 млн тонн руди. "Кожні $5 на тонні можуть дати зниження платежів на 50 млн гривень при нинішньому рівні рентних платежів", - вважає він. За оцінкою Hubs, в 2014 році "Метінвест" поставив на свої підприємства 12,5 млн тонн залізорудної сировини.

    Зараз таких обмежень немає. "З нового року закон стосується тільки компаній нерезидентів", - відзначає керуючий партнер компанії "Соколовський і партнери" Владислав Соколовський. У юристів "Метінвесту" з'явився ще більший простір для творчості.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми