Нацбанк може закрити будь-яку фінустанову, яка їй вона не подобається.
Таку можливість пояснили юристи.
Щоби ліквідувати будь-який комерційний банк НБУ має мати певні офіційні причини, та часто - і рішення суду. Таким чином, щоби ліквідувати неугодний регулятори банк лише бажання мало, необхідно провести спеціальну процедуру (перевірки банку, звітності або ж рішення суду стосовно клієнта банку) і виграти судовий процес. Відповідний аналіз зробили юристи юридичної компанії Prove Group.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вже пізно забирати депозити з банків - експерт
Проте НБУ може піти легшим шляхом, якщо хоче закрити банк, просто визнати його неплатоспроможним,тобто банкрутом. За його словами, у НБУ є три фінансових випадки, щоб визнати банк неплатоспроможним. "Перший - це якщо банк був визнаний проблемним і не привів свою діяльність у відповідність до законодавства. Другий - допустив зменшення регулятивного капіталу або нормативів капіталу банку до 1/3 від встановленого НБУ мінімуму. Третій випадок - банк протягом більше 10 днів поспіль не виконував більш як 10% своїх зобов'язань перед кредиторами. Якщо НБУ встановить одну із зазначених обставин, то приймається рішення про неплатоспроможність банку, при чому попереджати про це заздалегідь НБУ не зобов'язаний", - пояснив юрист.
Також, відповідно Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк може бути визнаний неплатоспроможним і у випадку "разового грубого або систематичного порушення законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму, що створює загрози інтересам вкладників чи інших кредиторів". Саме цим пунктом закону й часто користується регулятор. "Під цю норму в законі можна підігнати фактично кожен банк" - додав юрист.
Обставини визнання неплатоспроможності можуть носити суб'єктивний характер. "Наприклад, під систематичним порушенням законодавства розуміється проведення банком ризикової діяльності. Причому критерії такої діяльності чітко не прописані, і тому правління НБУ приймає рішення на свій розсуд", - повідомили в Prove Group.
Конфронтації додає нещодавно ухвалений Закон, 5 листопада, де посилюються правила фінансового моніторингу,та перевірок банками операцій, які проводяться їхніми клієнтами. "В результаті може виникнути ситуація, коли банк здійснював банківські операції клієнта, якого пізніше засудили до відповідальності за легалізацію доходів. Такий банк можуть визнати неплатоспроможним. Звичайно, операції повинні бути від 150 тисяч гривень і мінімум 4 рази, але ж банк не завжди може визначити, проводить клієнт оплату за реальною операцією або ж з метою відмивання грошей. Не відкидається, що банк може опинитися без вини винуватим", - резюмував фахівець Prove Group.