Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Лагун прагне врятувати своє "дітище" - Дельта Банк

  • Джерело: businessua.com.  → Ключові теги: Дельта банк, банки, НБУ, Микола Лагун, Валерія гонтарєва

    Фонд гарантування вкладів отримав найбільшу проблему у своїй історії. Нещодавно НБУ визнав неплатоспроможним Дельта Банк.

    2468_epra6.jpg (104.23 Kb)

    Про це пише бізнес-портал hubs.

    Регулятору рішення по "Дельті" далося непросто. НБУ і Фонд гарантування вкладів (ФГВФО) пропонували націоналізувати банк. У списку з восьми системних банків він посідав четверте місце і цілком міг розраховувати на підтримку держави. "НБУ і Фонд у грудні пропонували Мінфіну націоналізувати "Дельту". Мінфін виступив проти. Це дуже дорого", - розповідав кілька тижнів тому директор-розпорядник ФГВ Костянтин Ворушилін. Він дуже сподівався, що по "Дельті" питання вирішиться позитивно: не хотів отримати у роботу банк, вкладникам якого потрібно виплатити понад 15 млрд гривень.

    Не хотів, але отримав. Тимчасова адміністрація введена в "Дельту" на три місяці, строк її роботи закінчується 2 червня. За законодавством Фонд може продовжити ще на три місяці роботу адміністратора. В НБУ заспокоюють: під компенсацію потрапили депозити 94% вкладників "Дельти", свої гроші отримають 554 000 клієнтів. Фонд має виплатити їм 16,4 млрд гривень. З них 13 млрд гривень - поки працює тимчасова адміністрація.

    За порятунок "Дельти", за словами глави НБУ Валерії Гонтарєвої, державі довелося б викласти більше 22 млрд гривень. "У "Дельти" 60 млрд гривень активів, третина з них ми оцінили як неякісні", - розводить руками голова НБУ. Вона дала зрозуміти, що план націоналізації Дельта Банку повністю провалений. "У Мінфіні побоялися повторити історію з " Родовід Банком", - говорить близький до відомства джерело.

    В 2009 році держава увійшла в капітал Родовід Банку, Укргазбанку і банку "Київ". На їх порятунок виділили понад 19 млрд гривень за раз. Паніку вдалося погасити, але ось вкладені інвестиції не повернулися. Родовід Банк зробили санаційним - зараз це банк-привид. "Київ" нещодавно вирішили приєднати до Укргазбанку - єдиному нормально працюючому серед націоналізованих банків.

    Фінансисти кажуть, що не можна на одну чашу ваг класти 16,4 млрд гривень, які потрібно виплатити, а на іншу - 22 млрд гривень, з допомогою яких можна було б врятувати банк. "Рятувати було б дешевше для держави, так як в разі тимчасової адміністрації, крім виплат фізособам, обнулиться міжбанк, виданий "Дельті" держбанками, і згорять гроші держкомпаній, - розповідає інвестбанкір, що побажав залишитися неназваним. - За моїми оцінками, це може бути 6-7 млрд гривень".

    Свій банківський бізнес Лагун почав будувати в 2006 році. Він з нуля створив роздрібний банк "Дельта". Після кризи 2008 року Лагун став основним покупцем банків і проблемних портфелів на ринку. Йому дісталися великі портфелі Укрпромбанку, Укрсиббанку і Сведбанку. Лагун повністю викупив Сведбанк, Кредитпромбанк і банк "Астра". У два перших банку Фонд гарантування вкладів теж вже ввів тимчасову адміністрацію. За "Астрі" термін проблемності, за її словами, ще не закінчився.

    У минулому році другий банк країни за розміром депозитного портфеля фізосіб зіткнувся з відтоком вкладів. Загальну паніку підігрівали ще й зі сторони. Наприкінці минулого березня проти Лагуна почалася інформаційна кампанія: на маловідомих сайтах кожен день з'являлися замітки з заголовками "Дельта - банкрут", "Дельта підтримує сепаратистів", "Лагун втік до Москви", "Лагун пов'язаний з "сім'єю". У квітні-травні почалися ще і мітинги.

    Відтік перекривали спочатку самі, навесні звернулися до НБУ. Регулятор видав "Дельті" 4,1 млрд гривень для виплати вкладникам. Ще близько мільярда банк отримав у вересні. В заставу взяли портфель споживчих кредитів та цінні папери Державної іпотечної установи. За даними Hubs, за минулий рік з банку населення винесло 4 млрд гривень, $444,6 млн і 55,4 млн євро. Винесли б і більше, але останнім часом "Дельта" майже нічого не виплачувала.

    Глава НБУ каже, що Він дуже ризикував, купуючи величезні проблемні портфелі і банки. "На жаль, ні нормальної синергії, ні нормальної роботи з цими портфелями ніколи не було, - розповідала вчора журналістам Гонтарєва. - Банк пішов на корпоративне кредитування, на жаль, на цьому ринку він теж не мав достатньої експертизи".

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курс долара на рівні 22-26 гривень завмре на 90 днів - експерт

    Два роки тому тоді ще один з керуючих партнерів групи компаній ICU Валерія Гонтарєва відгукувалася про Лагуні куди тепліше. "Знімаю капелюха перед ідеями Миколи Лагуна. Він чітко знає, чого хоче домогтися, - взимку 2013 року говорила Forbes Гонтарєва. - У Лагуна є всі шанси створити найбільший комерційний банк у країні". Гонтарєва брала участь у продажу Кредитпромбанку.

    Не домовився
    Сам Лагун вважає своєю сильною стороною вміння домовлятися. Не можна сказати, що він не намагався врятувати бізнес, який будував з 2006 року. Лагун просив грошей у компанії Cargill, яка володіє 29,4% пакетом акцій "Дельти", вів переговори з великими вкладниками про переведення частини боргу в акціонерний капітал. Але в цей раз домовитися не вийшло. Він не зміг зібрати навіть 1,2 млрд гривень - суму, на яку пообіцяв збільшити капітал банку ще до кінця січня.

    Тепер Лагун намагається не домовлятися, а виправдовуватися. Прес-служба Дельта Банку розіслала офіційне повідомлення. "Усвідомлюючи повноту своєї відповідальності перед клієнтами, з метою якнайшвидшого відновлення роботи банку, відновлення повноцінних виплат вкладникам та захисту позичальників, акціонери "Дельта Банку" ухвалили рішення звернутися до НБУ, ФГВ та Кабміну з клопотанням про визнання банку неплатоспроможним, введення тимчасової адміністрації і встановлення мораторію на задоволення вимог кредиторів", - процитувала Лагуна прес-служба банку.

    Банкір вважає, що тимчасова адміністрація дасть час для відновлення платоспроможності банку "за допомогою зовнішнього інвестора або держави в особі Кабінету міністрів через процедуру часткової або повної рекапіталізації". "За підтримки держави банк має всі шанси не тільки зберегти лідируючі позиції на ринку, але і високу привабливість як об'єкта для інвестування в майбутньому", - сказав Лагун.

    В НБУ відповіли, що Він лукавить. Жодного клопотання від нього не було. За чинним законодавством, ні менеджмент, ні акціонер ніякого відношення до плану врегулювання неплатоспроможного банку не має. Про націоналізацію теж варто забути: НБУ вже пропонував це робити - Мінфін відмовився. На "повторне голосування" це питання виноситися не буде.

    Що буде з "Дельтою"? Варіантів небагато. Фонд може знайти зовнішнього інвестора, який купить банк цілком; може передати частину активів і пасивів "Дельти" іншому банку; створити на базі "Дельти" перехідний банк (ФГВ залишає якісні активи та пасиви і продає банк інвестору) і пустити по стандартній процедурі ліквідації з розпродажем ліквідаційної маси. Перший варіант виглядає утопічно. У двох останніх свої гроші отримають тільки фізособи (до 200 000 гривень), НБУ і, якщо пощастить, - Фонд гарантування вкладів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Почему идут межменструальные кровотечения? Почему идут межменструальные кровотечения?
Межменструальные кровотечения - любые кровянистые выделения из влагалища, возникающие не во время менструации. Они могут быть скудными, мажущими или о...
Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья? Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья?
Вопрос о том, можно ли пить алкоголь при приеме антибиотиков, действительно волнует многих. Некоторые считают, что алкоголь лишь «ослабляет» действие ...
Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми