26.05.2016 прозвучала заява голови Національного Банку України В. Гонтарєвої про те, що комерційні банки отримали зниження облікової ставки рефінансування.
Якщо ще на початку року вона становила 22 відсотка зменшилася до 19-ти, то наступним кроком Центробанку стало встановлення 18-типроцентного розміру облікової ставки.
У свою чергу економічні експерти встигли відзначити, що подія жодним чином не позначиться на банківській системі в цілому, але є для економічних агентів виразним сприятливим сигналом.
Чим мотивоване зниження ставки
Облікова ставка НБУ є свого роду індикатором вартості грошей і величини засобів, затрачуваних на рефінансування банків. Експерт з економічних питань О. Охріменко вважає, що зміна цієї визначальної не вплине на вартість кредитів. Відчути нововведення зможуть лише кілька фінансових установ, які будуть змушені витрачати менше коштів на операції рефінансування.
Реальне положення справ на ринку щодо вартості грошей, не завжди збігалося зі ставками Нацбанку. Про це в даний час свідчить те, що фінансові організації видають гроші позичальникам під 20-30 відсотків річних і це на тлі зниження наукового ставки центральним банком України до 18 відсотків.
Своє розпорядження Гонтарєва пояснила зменшенням зростання інфляції в країні. Хоча в квітні спостерігався стрибок до 3,5 відсотка, однак це було реакцією на скасування газових знижок.
Також Гонтарєва зазначила, що за перші 5 місяців поточного року рівень інфляції досяг лише 5,1 %, разом з тим реальне зростання ВВП, який за перший квартал встановився на позначці 0,1 %, виявився нижче запланованого. Таку картину доповнює стабілізація курсу гривні та її помірне зміцнення.
Ст. Юрчишин - директор економічних програм Центру Разумкова, у свою чергу заявив, що зниження облікової ставки говорить про налагодження макроекономіки України і зовсім не відзначиться на обсязі та вартості кредитів.
Що може вплинути на здешевлення кредитів
Оскільки, як з'ясувалося, зниження облікової ставки не сприятиме зменшенню відсотків за кредитами, то експерти вирішили висловити свою думку про можливі важелі впливу в цьому напрямку. Так, колишній заступник голови НБУ С. Яременко переконаний, що на ситуацію з кредитами могло б вплинути на зниження розміру ставки Центробанком на розміщення в ньому грошей для комерційних банків.
На думку Юрчишина В. високі відсотки за кредитами обумовлені тим, що населення в більшості своїй не довіряє банкам, а банки в свою чергу насторожено ставляться до влади.
Заступник голови НБУ Д. Сологуб на цьому тлі не виключає можливості, що років через 5 ставка за кредитами у гривні може скласти 10 %, за умови, що депозити будуть прийматися під 5 відсотків річних. Також величезну роль в цьому питанні відіграє реформування податкової і судової системи в Україні.