3 серпня НБУ опублікував нові вимоги з фінансового моніторингу (постанова №365). Документ розширив перелік підозрілих фінансових операцій в Україні. Такі оборудки повинні припиняти, а інформацію про їх замовників повідомляти в Держфінмоніторинг. В першу чергу увагу приділятимуть операціям клієнтів, що потрапляють до групи високого ризику, серед яких публічні особи або громадяни, пов'язаними з ними. Але також будуть моніторити студентів, пенсіонерів, найманих працівників і приватних підприємців.
"Найчастіше моніторинг стосуватиметься фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб. Однак здійснення фінансових операцій, що не відповідають фінансовому становищу, цілком стосуватиметься і простих громадян", - заявив керуючий партнер Suprema Lex Віктор Мороз.
В основному, під пильну увагу потрапляють використання в розрахунках векселів, регулярна переуступка прав вимоги, регулярні операції з надання фінансової допомоги, перекази юрособами коштів на карткові рахунки фізичних осіб, операції зі зняття готівкових коштів. Також, банки повинні відслідковувати джерела походження великих депозитів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Екс-банк Гонтарєвої отримав максимальні прибутки
"Наприклад, якщо студент приносить мільйонний депозит готівкою без підтвердження джерела їх походження - цю операцію також можуть розглядати, як ризикову", - пояснила директор департаменту фінансового моніторингу та внутрішнього контролю ТАСкомбанк Марина Сокова.
"За офіційної заробітної плати в кілька тисяч гривень купівля квартири або автомобіля за кілька десятків тисяч доларів, без документу джерела коштів, вважатиметься ризикованою і банк зобов'язаний інформувати фінмоніторинг", - додав Віктор Мороз.
Крім операцій із значними сумами, до ризикових належатимуть повторювані регулярно операції, що не мають економічного сенсу, невластиві для клієнтів, а також, використання банківського рахунку не за призначенням.
У першу чергу, перевіряють операції на суму понад 150 тис. грн. Суми, нижчі за це граничне значення, також можуть вивчати.