За прогнозами аналітика, зниження ставок найближчим часом не зупиниться.
Зниження ставок по депозитах в Україні - це здоровий процес, який в перспективі зробить більш доступним кредитування, в тому числі і для бізнесу. Таку думку висловив аналітик Dragon Capital Сергій Фурса.
"В Україні йде дуже здоровий процес. Ставки по депозитах, вартість ресурсів для економіки, знижується. І при цьому залишається одним з найвищих рівнів прибутковості в світі. У цьому році, на початку 2017 року, ви могли були покласти гривню під 15% річних в надійний банк. За підсумками року особливих змін курсу немає. У підсумку, ваша і валютна, і гривнева прибутковість складе 15%", – зазначив Фурса на своїй сторінці в Facebook.
Він пояснив, що зараз по всьому світу спостерігаються рекордно низькі ставки по депозитах і кредитах.
"Гроші дуже дешеві. І їх дуже багато. Саме тому ставки за доларовими депозитами в Україні рекордно низькі. Українським банкам просто не потрібні долари. Тому як кредитувати ними особливо нікого в країні. І просто класти їх на депозит в європейські банки – собі дорожче. ставки там вже негативні", – пояснює аналітик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відсотки по депозитам обвалилися до нового антирекордну
За прогнозами Фурси, ставки за гривневими депозитами знижуватимуться і далі, якщо не трапиться форс-мажору.
"У міру того як Нацбанк буде брати під контроль інфляцію, буде знижуватися облікова ставка, а слідом за нею і нова депозитна ставка. І це здорово. Тому як вниз йтимуть і вартість кредитів. А це дуже добре для економіки", – вважає Фурса.
При цьому поки що Нацбанк перестав знижувати облікову ставку і навіть допустив можливість її підвищення.
Він зазначає, що коли банки знижують ставки по депозитах, вони поступово знижують і ставки по кредитах. Однак поки що в Україні кредитна активність досить слабка і кредитування відновлюється повільно, оскільки в законодавстві немає чіткого захисту прав кредиторів.
"Тому відсоток безповоротних кредитів в українських банках рекордно високий. І не тому, що" зубожіння" і "геноцид". А тому що не хочуть платити. І легше занести [хабар] судді, ніж погасити борг. І в такому випадку раціональне поведінку банків – вкрай обережне кредитування", – вважає Фурса.
Раніше експерти пояснювали, що прибутковість депозитів в Україні падає, тому що кредитна активність банків зараз не настільки висока, щоб відчувати гостру потребу в коштах. Аналітики вважають, що банки, які пропонують депозитні ставки вище ринкових, відчувають дефіцит ліквідності.