Українці тримають в банках понад 1 трлн грн в національній та іноземних валютах.
Під час круглого столу, проведенного «Фінансовим клубом», банкіри пояснили, чому попри відтік депозитів на початку російського повномасштабного вторгнення, з середини минулого року відбувається приплив коштів у банки, який на початку 2023 року додатково прискорився.
«У нас з червня зупинилися відтоки і почалося відновлення депозитної бази. Це відбулося після того, як населення побачило, що банківська система працює надійно. Довіра повернулася і почався новий прилив вкладів», — розповів голова правління Акордбанку Олексій Руднєв.
Окремі гравці ще навесні загальмували відтік коштів. «Минулий рік був схожий на американські гірки. На початку війни всі банки відчули певні відтоки, а в нашому банку вже з квітня почалося зростання депозитного портфеля. Спершу ми концентрувалися на коротких депозитах. Але вже з літа ми повернулися до класичної моделі ціноутворення, коли чим довший термін розміщення, тим більша ставка», — зазначив начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.
Банкір запевняє, що поведінка клієнтів не змінювалася. «Клієнти намагалися максимізувати свій дохід, і майже 80% нових вкладів зараз розміщуються на термін рік і більше. Ми в 2022 році приросли депозитними коштами на 25%. За перші півтора місяця наш депозитний портфель зріс ще на 10%», — повідомив він.
Зростанню строкових депозитів сприяло підвищення облікової ставки НБУ в червні до 25%. «Це призвело до поступового підвищення відсоткових ставок за депозитними вкладами. І, відповідно, вже з червня — липня, за рахунок підвищення відсоткових ставок і більшої привабливості депозитних вкладів, почалося поступове нарощування по всій банківській системі депозитів населення», — пояснив Олексій Руднєв.
Але приріст переважно забезпечувався поточними рахунками, а не строковими вкладами. «Банківська система приросла ліквідністю, але за депозитами на початок 2023 року система ще не повернулася до стану, який був до війни. Гроші з банків не пішли, але їх велика частка, яка в січні 2022 року знаходилася на депозитних рахунках, зараз все ще на поточних рахунках», — розповів директор департаменту — трайбу некредитних продуктів ПУМБ Дмитро Коваль.