В Україні планують змінити процедуру виводу банків з ринку в умовах воєнного стану. Зокрема, НБУ може отримати право закривати підсанкційні банки або банки, пов'язані з підсанкційними особами, навіть якщо ці банки не знаходяться на межі банкрутства.
Про відповідний законопроєкт розповів глава Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Документ планують зареєструвати у Раді 14 березня, уточнили в Комітеті.
"Практика застосування санкцій викликає необхідність встановити пряму заборону підсанкційним особам набувати та збільшувати суттєву участь у банках України та запровадити правові підстави для прийняття Нацбанком рішень про таку заборону у разі наявності певного наміру у підсанкційних осіб", – зазначив Гетманцев. Так, законопроєкт надасть Нацбанку повноваження за певних обставин приймати рішення щодо:
заборони підсанкційній особі (фізичній та/або юридичній) набувати або збільшувати суттєву участь у банку;
відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку (не системно важливого) або щодо виведення з ринку системно важливого банку (у тому числі шляхом націоналізації).
Передбачається, що такі законодавчі зміни дозволять націоналізувати Сенс Банк (раніше Альфа-банк), який належить російським мільярдерам Петру Авену та Михайлу Фрідману (обидва виїхали з РФ). Зараз згідно із законом "Сенс Банк" закрити не можна.
А от якщо його визнають неплатоспроможним, фінустанову можна буде націоналізувати за 1 грн. Поки нові законодавчі змін не прийняті, визнати "Сенс" банкрутом не вийде, бо банк є системним і при цьому успішно продовжує роботу. Таким чином, у будь-якому випадку банк продовжить стабільно працювати – або у приватних руках, або у державній власності.