Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Яким чином надають кредити після початку війни

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: кредити

    У березні 2022 року фінансовий ринок миттєво відреагував на повномасштабне військове вторгнення росії на територію України та майже повністю припинив видачу споживчих кредитів як в банківських установах, так і в фінансових компаніях.

    9719_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    МФО. Як зазначають аналітики, після початку повномасштабної фінансові компанії взагалі припинили надавати кредити — з показником 0,2% за обсягом наданих кредитів та 0,3% за кількістю наданих кредитів в порівнянні з березнем 2021 року.
    Майже всі ці кредити були надані МФО вже наявним клієнтам (93%), при цьому середня сума кредиту, котра надавалась, була менша на 20% від сум що надавали МФО до початку війни.
    Банки. Банківські установи мали мізерну активність по видачі строкових кредитів з показником 1,3% по обсягах та 0,2% за кількістю. Трішки краща була ситуація по встановленню кредитних лімітів на картки з показником 4,5% по обсягах та 7,5% за кількістю, що було пов’язано з переходом клієнтів банків на віддалене обслуговування та оформленням карток громадянами котрі виїхали за кордон.
    Це також підтверджується показником по наданню кредитів новим клієнтам банків, котрий становив 74% по кредитним карткам та 46% по строковим кредитам.
    Тобто клієнти обирали для співпраці ті банки котрі могли здійснити їх віддалену ідентифікацію та обслуговування. При цьому банки також, як і МФО, знизили середню суму кредиту та кредитного ліміту (на 40% по обох продуктах).

    «У наданих графіках бюро показує надані партнерами дані як вони є, і в березні 2022 року було суттєве зростання середньої суми строкового кредиту до 500% що було пов’язано з декількома великими видачами кредитів котрі суттєво вплинули на показник, оскільки загальна кількість наданих кредитів в той період була дуже незначна. Тому за „очищеними даними“, без врахування таких кредитів, реальний показник також зафіксував зниження середньої суми наданого строкового кредиту на 40%», — зазначають експерти у коментарі.

    Окремо звертають увагу на показники кредитування в розрізі банківських груп.
    Ситуація в групах станом на березень 2022 року склалась так: великі українські банки (показник 0,3%) та іноземні банки (показник 0,2%) повністю припинили кредитування.
    Інші українські банки мали активність в 1,6%. З найбільшим показником котрий склав 5,2% від показників березня 2021 року були державні банки.
    Тобто за виключенням державних банків кредитування на ринку ніхто не провадив.
    Що відбувається на ринку кредитування зараз
    В порівнянні з березнем 2022 року відбулося пожвавлення на кредитному ринку, проте до показників 2021 року ринок на жаль ще не наблизився.
    «Бачимо значне відновлення ринку кредитування у фінансових компаній по обсягу кредитів (82,9%), проте це пов’язано зі збільшенням середньої суми виданого кредиту для клієнтів МФО, котра зросла на 48%. При цьому кількість кредитів, наданих фінансовими компаніями, відновилася до показника в 56%. Тобто ринок МФО відновився лише на половину від показників березня 2021 року. Також фінансові компанії поступово відновлюють кредитування для нових клієнтів, на разі показник зріс з 7% в березні 2022 до 17% в березні 2023 року», — йдеться у повідомленні Першого всеукраїнського бюро кредитних історій.

    У банківських установах відновлення кредитування за обсягами не таке суттєве, а за кредитними картками — 33,4%, за строковими кредитами 24,1%. Знову ж таки, на це вплинуло зростання середньої суми виданого кредиту: по кредитним карткам +15%, по строковим кредитам +21%. Щодо кількості видачі кредитів, то показник склав: кредитні картки — 29%, строкові кредити — 20% від показників березня 2021 року. Тобто ринок банківського кредитування відновився лише на 20-25%. При цьому банківські установи продовжують працювати з новими клієнтами, але показники мають дещо іншу тенденцію. За рік військових дій кількість нових клієнтів, котрим надають строкові кредити, становить лише 18% (банки в більшості кредитують власних клієнтів), по кредитним карткам — 61% (продовжується залучення нових клієнтів в банківські установи, котрі в змозі надавати віддалені послуги).
    В розрізі банківських груп розподілення відбулося наступним чином: лідерство за показником відновлення кредитування тримають державні банки, вони відновили більш як половину з обсягів видач (55%).
    Далі йдуть великі українські банки (з показником в 38%), інші українські банки відновили обсяги кредитування на третину (27%). І найменший показник відновлення спостерігається в іноземних банків (15%).
    У підсумку відбувається поступове відновлення ринку кредитування.
    Як заявляють аналітики, відновлення банківського ринку кредитування не таке суттєве в порівнянні з ринком фінансових компаній. Така різниця пов’язана з більш зваженою кредитною політикою банків, їх підходом до оцінки кредитних ризиків та необхідністю резервування коштів під непрацюючі кредити.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми