Національний банк України (НБУ) встановив на 20 лютого курс долара на рівні 38,28 грн/дол. Це новий історичний рекорд офіційної вартості "баксу" в Україні. Втім, ці значення все одно ще далекі від тих, які вже фіксувалися на готівковому ринку. Навіть станом на вечір 19 лютого курс долара в банках дещо випереджає офіційний і становить 38/38,45 грн (купівля/продаж).
Про підвищення курсу повідомили в самому регуляторі. Минулий курсовий рекорд було встановлено в Україні 10 січня 2024 року. Тоді "долар за НБУ" коштував 38,23 грн, що на 5 копійок нижче за новий максимум.
За останню добу офіційний курс долара збільшився на 30 копійок. За тиждень офіційна гривня ослабла до долара на 66 копійок. А ось в порівнянні з 1 січня 2024 падіння виглядає зовсім не так трагічно – долар підріс лише на 28 копійок.
Рекорд же готівкового курсу значно перевищує нинішні показники. Восени 2022 року "розцінки" на готівкові долари сягали і 43 гривень. Крім того, слід враховувати, що прогнозний курс, "записаний" урядом у бюджеті-2024, становить 40,7 грн/долар.
Причин для зростання офіційного курсу долара може бути кілька. Це і сезонний фактор (зазвичай долар в Україні якраз дорожчає в середині зими), і затримки з фінансовою допомогою міжнародних партнерів та блокування поляками кордону.
Як уже неодноразово пояснював заступник голови регулятора Сергій Ніколайчук, причин для паніки немає. Адже при режимі гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем.
Більше того, у НБУ прямим текстом попереджали, що таке може статися. "Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і зміцнюватися, коли ситуація покращується", - зазначав Ніколайчук.