В Україні можуть покращитись умови видачі кредитів у банках – відсотки за кредитами впадуть у середньому на 2-3%. Однак це відбудеться не раніше травня-червня, і лише за умови зниження облікової ставки та отримання Україною фінансової допомоги від міжнародних партнерів у повному обсязі.
Про це розповів голова правління Глобус Банку Сергій Мамедов. Він прогнозує, що незважаючи на "нервові" січень і лютий, вже до кінця березня ситуація з отриманням міжнародної фіндопомоги стане "більш-менш осяжною".
Відповідно, є всі шанси, що надходження від партнерів будуть своєчасними та у необхідному обсязі. А це не тільки позитивно вплине на економіку та стійкість гривні, а й дозволить комерційним банкам активно розвивати кредитні та депозитні програми.
На думку Мамедова, важливим буде й розмір облікової ставки НБУ, оскільки саме за її подальшого зниження з 15% до 14-12% банки зможуть покращити умови майже за всіма кредитними програмами. За розрахунками банкіра, це може статися не раніше за травень-червень.
"Покращена облікова ставка позитивно вплине на розвиток кредитування. Адже залучення ресурсів під реалізацію кредитних програм стане ще вигіднішим – як для банків, так і для позичальників. Тому цілком можливо, що вже з другого півріччя ставки з автокредитів, загальних іпотечних програм банків та девелоперів, а також цільовими кредитами для малого та середнього бізнесу (обсяг яких за підсумками року може становити до 60% від усіх виданих банківських кредитів) знизяться в середньому на 2-3%", – прогнозує експерт.
Банкір пояснив, що ставки за депозитами залежатимуть насамперед від ставки за тримісячними депозитними сертифікатами, які дозволяють банкам "пов'язувати" вільну гривню, спрямовуючи її надлишок в економіку країни. Наразі ця ставка становить 19%. Але навіть якщо вона знизиться до 17-18%, Мамедов не прогнозує масового зниження прибутковості депозитів.
"З початку лютого на ринку спостерігається досить жорстка конкуренція банків за нових вкладників, що проявляється у появі на ринку різноманітних акційних депозитів за покращеними умовами. Залежно від терміну вкладу можуть дати до 17% річних, що на 3-4% вище за середню ставку прибутковості Тому ми припускаємо, що глобального зниження ставок за гривневими вкладами, навіть незважаючи на зниження ставки за депсертифікатами, не відбудеться", – підрахував банкір.
Він також наголосив, що надходження макрофінансової допомоги є ключовою умовою для розвитку банківського ринку. "Гойдалки з макрофіном починаючи з грудня-2023 та по лютий-2024 мають спонукати до більш активного впровадження реформ, що стосуються насамперед розвитку малого та середнього бізнесу, розвитку експорту, залучення необхідних інвестицій у розвиток стратегічних галузей економіки тощо. Адже у 2025 році порівняно з 2024 роком рівень міжнародної фінансової допомоги може скоротитися орієнтовно в 1,5 раза – до $25 млрд, а у 2026 році міжнародна допомога становитиме до $12,6 млрд. Отже, внутрішні надходження до бюджету через податки та збори мають суттєво зрости. А це можливо лише природним шляхом, в умовах здорової економіки", – зазначив Мамедов.