Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Українці почали відмовлятись від кредитів

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: кредити

    В Україні почали зменшуватися кількість та сума проблемних кредитів (з простроченням 90 днів і більше) та непрацюючих кредитів. При цьому переважна більшість проблемних позик (90%) була видана ще до початку повномасштабного вторгнення, а їхні отримувачі втратили можливість погашення саме через війну. Зараз у зоні ризику знаходяться позичальники з прифронтових територій.

    1695_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Частка проблемних кредитів в Україні на початку війни стрімко зростала, проте вже з літа-2022 тенденція переломилася, переважно завдяки відносній стабілізації ситуації на фронті. Про це в коментарі розповіла директорка з управління ризиками, член правління Глобус Банку Олена Єрмолова.

    "Існує прямий зв'язок між кількістю проблемних кредитів, обставинами війни, обсягом виданих кредитів до повномасштабного вторгнення і вже після відновлення кредитування. Проте є ще один важливий нюанс: у постійній зоні ризику перебувають позичальники з прифронтових територій, адже військовий фактор може позначитися на їхній здатності вчасно виплачувати кредити", – розповіла Єрмолова.

    У той же час банкірка зазначила, що для об'єктивного визначення обсягів проблемних кредитів важливо розуміти різницю між проблемними та непрацюючими кредитами (NPL). Так, як правило:

    проблемними кредитами вважаються кредити, що мають суттєві прострочення обслуговування боргу – понад 90 днів;
    згідно з нормативними документами НБУ до непрацюючих кредитів (NPL) належить і значна частина кредитів, які вчасно обслуговуються та не мають прострочення платежів та з великою ймовірністю будуть сплачені позичальниками відповідно до термінів, зазначених у кредитних угодах.
    За даними НБУ, частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі на 1 січня 2024 року становила 37,4%, що на 0,8 процентних пункти нижче показника на 1 січня 2023 року. Обсяг таких кредитів за рік скоротився на 9,7 млрд грн – до 422,4 млрд грн.

    Як зазначила спеціалістка, частка як непрацюючих (за визначенням НБУ), так і проблемних кредитів (з простроченням платежів більш ніж на 90 днів) у банках залежить від низки факторів. Серед них:

    Динаміка кредитування. Якщо банк заморозив власні кредитні продукти, то дійсний кредитний портфель хороших кредитів поступово скорочуватиметься і відповідно частка проблемного портфеля зростатиме.
    Політика банку у роботі з проблемними кредитами. А саме продаж портфеля проблемних кредитів, їх списання з балансу банку.
    "Якщо банк регулярно продає кредити з певними термінами прострочення або списує їх з балансу, відсоток проблемних кредитів зменшуватиметься. Але це не відображатиме дійсний стан справ", – наголосила Єрмолова.

    На її думку, найбільш об'єктивні показники рівня та якості проблемних кредитів у тих банків, які не продають кредитні портфелі та не проводять їх списання, при цьому розвивають весь спектр кредитування з пріоритетом надання невеликих за сумою кредитів (споживчі кредити, автокредити, іпотечні). кредити; кредити для малого та середнього бізнесу). Саме у таких фінустановах частка проблемних позичок становить у середньому до 20% від загального кредитного портфеля, що в умовах війни цілком прийнятно, резюмувала банкір.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми