В Україні банки почали поступово запроваджувати нові види фінансових покарань щодо порушників правил фінансового моніторингу. Йдеться про "штраф" до 20% від суми на рахунку (деякі банки називають це винагородою чи комісією).
Як повідомляється в публікації "Мінфіну", банки тримають особливості фінансового моніторингу в секреті (крім розроблених та затверджених Нацбанком правил, а також вимог закону також кожен банк розробляє індивідуальні інструкції), щоби під них не почали підлаштовуватися.
"У рамках фінансового моніторингу банки навчилися миттєво блокувати підозрілі операції та рахунки. А далі діють за стандартною процедурою: після блокування у власника рахунку запитують інформацію про природу транзакцій, а також походження коштів", – йдеться в публікації.
Якщо злочин не виявлено, однак банк вважає діяльність клієнта підозрілою чи ризиковою, рахунок клієнта закриють, а кошти перерахують на рахунок людини в інших банках або видадуть готівкою через касу.
"Ось у цей момент – видачі/перерахування коштів порушника фінмоніторингу – банки почали віднедавна застосовувати новий вид фінансового покарання. В одних банках його відносять до категорії штрафів, в інших це називають додатковою комісією. Її розмір сягає вже 20% від суми", – пише "Мінфін".
Як поясняє фінансовий аналітик Василь Невмержицький, правила застосування загороджувальних тарифів детально прописуються в базовій клієнтській угоді, так само, як і обов'язки клієнта щодо надання банку підтверджувальних документів з різних видів операцій: наприклад, договори, акти виконаних робіт, митні декларації та багато іншого, коли ми говоримо про бізнес.
"Якщо щось із цього порушується, наприклад, своєчасне надання потрібної документації, то фінустанова має право застосувати загороджувальний тариф, і його розмір може сягати майже 20%", – зазначив у розмові з "Мінфіном" Невмержицький.