Національний банк України протягом червня видав деяким комерційним банкам кредити на суму понад 8 млрд грн, після чого ті одразу їх використали на купівлю Облігацій внутрішньої державної позики. Про це в тижневику "Бізнес" пише Дмитро Гриньков.
"Дивним чином активність НБУ в рефінансуванні банків співпала з рекордними розміщеннями Мінфіном ОВДП",- пише видання.
За його даними, у червні обсяг ОВДП збільшився на 14 млрд грн.. (до 187,8 млрд грн..). Для порівняння: за 5 місяців цього року портфель цих облігацій збільшився лише на 16.8 млрд. Обсяг ОВДП, яким володіють фінансові установи, збільшився у червні на 8 млрд грн. – тобто на стільки ж, на скільки зросло рефінансування НБУ комерційним банкам.
"У банків немає своїх грошей, щоби купити такі обсяги ОВДП. Очевидно, що значна частина паперів купується за гроші НБУ. Тобто мова йде про непряме фінансування бюджету",- підтвердив один із банкірів, який вирішив залишитись неназваним.
Учасники ринку говорять, що в схемі бере участь пул обраних фінустанов,який включає в себе держбанки, банки з російським капіталом і деякі банки з українськими власниками.
Варто зазначити, що сам НБУ в червні теж купив облігації Мінфіну на 3 млрд грн., збільшивши свій портфель цих паперів до 89 млрд.
Учасників ринку здивувало рясне рефінансування банківської системи паралельно з тим, що НБУ змусив комбанки збільшити резервування.
"Спершу вони зв’язали ліквідність майже на 2 млрд грн., а тепер роздають кредити. Де логіка?",- здивувався голова одного з банків.