США і Росія провели переговори щодо сприяння з боку Америки у відновленні продажів газу з РФ до Європи, де серед іншого обговорили купівлю американськими інвесторами трубопроводу в Україні або російських газопроводів "Північні потоки". У Росії цю інформацію заперечують.
Як повідомляють росЗМІ, заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков не підтвердив повідомлення про те, що РФ і США обговорюють відновлення поставок російського газу в Європу. "Тематика економічного характеру, вона в наших контактах фігурує, але це сьогодні не головне. Ключові питання інші. Я не виключаю обговорення жодних тем економічних, але поки що це на рівні зондажу", – сказав Рябков.
Раніше джерела Reuters повідомили, що визначення ролі РФ на європейському газовому ринку може допомогти закріпити мирну угоду з країною-агресором. Хоча Росія втратила значну частку прибутків від ринку енергоресурсів Євросоюзу (її частка скоротилася з 40% до 19%), деякі країни продовжують їх купувати. Зокрема Угорщина та Словаччина отримують газ через трубопровід "Турецький потік", а Бельгія, Франція, Нідерланди та Іспанія – переважно у вигляді СПГ (скрапленого природного газу). Але після укладення мирної угоди до РФ можуть повернутися ще більше покупців, вважають деякі представники галузі.
Деякі дипломатичні джерела вважають, що участь Вашингтона може допомогти схилити противників відновлення постачань газу у багатьох країнах Європи. Крім того, це може бути корисно і Вашингтону, який зможе певним чином контролювати обсяги російського газу, що йтиме до Європи, оскільки Америка і сама грає важливу роль на ринку СПГ в ЄС.
Деякі джерела підтвердили, що це питання в рамках мирних переговорів щодо України обговорювали головний кремлівський переговорник Кирило Дмитрієв та спецпосланець президента США Стів Віткофф під час його чергового візиту до Москви. У останнього відмовилися коментувати цю інформацію.
"Наразі таких обговорень немає", – заявили у Фонді прямих інвестицій Росії, який очолює Дмитрієв. Втім раніше речник ватажка РФ Дмитро Пєсков підтвердив, що "Газпром" розгляне можливість продажу газу Європі, якщо новий власник візьме під контроль газову мережу між Росією та Європою.
Одним з питань, яке обговорювали США та Росія, купівля американськими інвесторами газогонів "Північний потік-1" та "Північний потік-2", ГТС України або частки в "Газпромі". Або ж американські фірми можуть виступити посередниками, купуючи газ у "Газпрому" та продаючи його Європі.
У Європейській комісії це відмовилися коментувати, але її президентка Урсула фон дер Ляєн раніше назвала повернення до поставок енергоносіїв з РФ "історичною помилкою". Крім того, в ЄС вже ухвалили рішення до кінця 2027 року повністю припинити постачання російського газу.
"Дехто досі каже, що нам слід знову відкрити кран російського газу та нафти. Це була б помилка історичного масштабу, і ми ніколи цього не допустимо, щоб це сталося. Росія неодноразово доводила, що вона не є надійним постачальником", – сказала фон дер Ляєн у Європарламенті 7 травня.