Українцям, зокрема киянам, після завершення війни можуть підвищити тарифи на тепло в півтора раза – з приблизно 1500 до 2250 гривень на місяць. Це пов’язано з тим, що нинішні тарифи не покривають реальні витрати підприємств, і після скасування мораторію вони будуть приведені до економічно обґрунтованого рівня.
Про це розповів директор СП "Енергозбут" КП "Київтеплоенерго" Костянтин Лопатін в коментарі ЗМІ. За його словами, тарифи, за якими сьогодні споживачі оплачують опалення, є економічно необґрунтованими, адже реальні витрати підприємств приблизно в півтора раза вищі за чинні ставки.
Нині тарифи на тепло, газ і гарячу воду перебувають під захистом мораторію, який запроваджено на час дії воєнного стану. Це означає, що будь-яке підвищення цін тимчасово заборонене, аби не ускладнювати фінансове становище громадян під час війни. Проте після її завершення мораторій буде скасований, і тоді комунальні підприємства зможуть виставити нові, економічно виправдані тарифи."По факту закінчення воєнного часу слід розраховувати, що всі тарифи будуть підтягуватися до тарифу економічно обґрунтованого", – попередив Лопатін.
Якщо зараз середній рахунок за опалення в Києві становить близько 1500 гривень, то після перегляду тарифів сума може зрости до 2250 гривень. При цьому вся різниця між чинними та реальними витратами підприємств уже фіксується і в майбутньому буде пред’явлена для компенсації або поступово враховуватиметься у нових платіжках. "Отримані збитки теплопостачальників потрібно буде якось покривати", – зазначив представник "Київтеплоенерго".
Така ситуація спостерігається у всіх містах України, де тарифи на тепло зберігаються незмінними через дію мораторію. Енергетичні компанії, за словами фахівців, працюють "у мінус", і після стабілізації ситуації на ринку та завершення бойових дій будуть вимушені підвищити ціни, щоб відновити баланс доходів і витрат.
Поки що тарифи залишатимуться на рівні, зафіксованому державою. Але мешканцям варто вже зараз готуватися до потенційного зростання комунальних платежів, зокрема закладати відповідні витрати у свої фінансові плани, вивчати програми субсидій та енергоефективності.