Бензин та енергетика Автор: RomanK Друкувати

Грузія пішла на поступки "Газпрому"

  • Джерело: unian.ua.  → Ключові теги: Газпром, Грузія

    Грузія після довгих переговорів з Росією несподівано погодилася на монетизацію транзиту газу через свою територію, хоча раніше вважала це неприйнятним.

    0114_1461960634_re5r.jpg (68.83 Kb)

    Уряд Грузії за підсумками переговорів 10 січня в Мінську погодив з “Газпром експортом” дворічний договір на транзит російського газу до Вірменії з оплатою грошима. Раніше Тбілісі отримував в рахунок прокачування близько 10% сировини, що транспортується (близько 300 млн кубометрів на рік).

    Така форма оплати діяла з 2001 року, контракт переглядався щорічно. Як повідомив віце-прем’єр, міністр енергетики Грузії Каха Каладзе, “в результаті декількох раундів переговорів ми змогли отримати оптимальну пропозицію”. Він не розкрив деталей, але запевнив, що Грузія отримала “приблизно той же результат, що і при оплаті вартості натурою”, і вартість транзиту буде однією з найвищих серед країн Європи.

    У 2017 році оплата ще буде частково проводитися газом, а потім країни повністю перейдуть на грошовий розрахунок. Також за новою угодою Грузія зможе закуповувати додаткові обсяги газу зі знижкою 14%, по $185 за тисячу кубометрів.

    Основні обсяги газу в Грузію поставляє Азербайджан, решту забезпечувала Росія в рахунок транзиту. Тбілісі хотів купувати газ ще й в Ірані, але на початку 2016 року погодив з азербайджанською SOCAR контракт на поставку 1,5 млрд кубометрів на рік. У цілому країна споживає 2 млрд кубометрів. Росія давно наполягала на монетизації плати за транзит.

    Але ще на початку 2016 року сам Каха Каладзе вважав такий варіант “неприйнятним”, хоча “Газпром” погрожував повною відмовою від транзиту шляхом переходу на свопові операції з Іраном. Тепер же пан Каладзе називає оплату транзиту грошима “оптимальним рішенням, враховуючи існуючу ситуацію”. Ситуація полягала в тому, що транзитний контракт закінчився 31 грудня 2016 року і не був поновлений. Тому за відбір газу Грузії погрожували позови від “Газпрому”.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Топ-способи, як уникнути "обмеження 50" від НБУ

    У самій монополії новий контракт не коментують. Однак у Грузії не всі підтримують угоду. Один з лідерів партії Михайла Саакашвілі “Єдиний національний рух” депутат Роман Гоцирідзе назвав ситуацію “зрадою Батьківщині”, натякнувши на особисту зацікавленість у ній засновника правлячої коаліції “Грузинська мрія” мільярдера Бідзіни Іванішвілі, якому, за неофіційними даними, належить 1% акцій “Газпрому”.

    Невигідною вважає угоду і колишній радник прем’єр-міністра Грузії Георгій Хухашвілі, оскільки “навіть за найвищими європейськими розцінками країна не зможе купити на ці гроші ту ж кількість природного газу, що отримувала до монетизації”.

    На його думку, “Газпром” знайшов “якісь таємничі аргументи”, щоб змусити грузинську сторону відмовитися від “дуже комфортної практики”.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми