До хворого апетиту авто призводять неполадки в авто, перевантаження і погане паливо.
З початку року цінники на АЗС "поважчали" в середньому на 55 копійок. Прогнози експертів невтішні: пальне для авто продовжить дорожчати. До літа вартість популярного 95-го може перевалити за 30 грн, приблизно стільки ж буде коштувати преміальний дизель. Все залежить від ціни нафти і курсу гривні. "За умови, що нафта буде коштувати $ 65-70 за барель, а гривня ослабне хоча б на 5% – цінники на АЗС можуть дійти до 30 грн за літр бензину", – вважає член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. "Прокормити" залізного коня вже і зараз невигідно, тому автовласники почали звертати більше уваги на витрату палива. Хтось порівнює апетит свого авто з паспортними витратою, хтось радиться з господарями аналогічних машин, хтось поспішає на СТО, підозрюючи неполадки під капотом. Насправді першою причиною ненажерливості авто експерти називають якість "корми", тобто палива. На другому місці – манера водіння, на третьому – режим їзди. У сукупності ці фактори можуть зробити витрату палива на 40-60% вище, ніж у сусіда на такому ж авто.
Першим номером у списку суб'єктивних факторів, які впливають на апетит "коня", експерти називають стиль водіння: за словами Сидоренка, нераціональна манера їзди може додати до витрати палива 20-25%. А Мельник вважає, що перевитрата у лихачів може досягати 40% і більше: "Порівняйте водія на службовій машині, який зацікавлений економити бензин, і молодь, яка йде з-під світлофора з вереском гуми. Якщо ви націлені на економію палива – забудьте про агресивну їзду". Головне правило раціонального водіння – відсутність різких рухів на дорозі. Зменште швидкість (60 км/год замість 90 заощадять 1,5 літра бензину на 100 км). Зберігайте рівномірність руху ( "метання" по дорозі в пошуках кращого місця спалюють на 15-20% більше палива). "Намагайтеся не зривати машину з місця, а розганяти в тому режимі, де у двигуна максимальний ККД. А гальмувати краще двигуном. Будь-яке гальмування крім аварійного – свідоцтво неправильного вибору швидкості", – рекомендує Сидоренко. Загалом, активніше їдемо – більше витрачаємо.
ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ. Друга причина перевитрати полягає в перевантаженні авто. Бокс на даху (навіть аеродинамічний), змінна гума в багажнику і комора замість салону - підраховано, що кожні 45 кг додаткової ваги в машині збільшують витрату палива на 2%. А всякі "дахові" установки ще й погіршують аеродинаміку.
МЕНШЕ ЕЛЕКТРОНІКИ. Свою, нехай і невелику, частку вносить звичка на повну котушку використовувати в машині електроніку. Наприклад, постійна робота кліматичної системи збільшує апетит авто на 1,5 л на годину. "Не рухайтеся з увімкненим кондиціонером і при цьому відкритими вікнами, які не вмикайте світло фар у денний час доби, не витрачайте більше п'яти хвилин на прогрів двигуна. Але, в той же час, не забувайте його прогрівати", - перераховує Кулагін.
МАРШРУТ ЗА ПЛАНОМ. Також багато залежить від режиму руху. "Якщо один і той же кілометраж подолати по вільній трасі і пробок – витрата палива буде відрізнятися в 1,5-3 рази", – говорить Мельник. Вихід в цьому випадку лише один – плануйте маршрут. Підбирайте оптимальний час і вибирайте менш завантажені дороги, щоб якщо не уникнути заторів, то провести в них якомога менше часу. Також робіть знижку на погодні умови: взимку палива завжди витрачається більше, ніж влітку. "Ґрунтовний" прогрів авто плюс постійний обігрів салону, пробуксовка на льоду, "маневри" на сніговій каші – це може збільшувати зимові витрати пального на 20-50% в залежності від активності використання автомобіля. Звичайно, вплинути на погодні умови ви не в силах. Однак, якщо дороги обледеніли, а виїзди замело кучугурами – варто залишити машину вдома.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк закрив для українців російських ринок інвестицій
"СМІТТЯ" В БАКУ: МОЖНО ВИЗНАЧИТИ ПО ЗАПАХУ
Дуже суттєво на витрату палива в машині впливає безпосередньо саме паливо. Якщо ви звикли заправлятися де попало – будьте готові до скачок автомобільного апетиту. Справа тут не стільки в недоливу, які на нинішніх автозаправках зустрічаються все рідше. Проблема – в неякісному паливі, яке якраз і є основою заробітку на деяких АЗС. "Продавати якісний бензин в нашій країні законодавчо невигідно, – каже Сидоренко. – За ДСТУ, щільність бензину 95-євро лежить в межах 720-775 кг/куб. м. Таким чином, з однієї тонни бензину в першому випадку виходить тисяча триста вісімдесят дев'ять літрів, а у другому – 1290 літрів. Майже 100 літрів різниці на тонні тільки за рахунок маніпуляцій з щільністю! Українські мережі АЗС прагнуть імпортувати якомога якісніше паливо, в яке потім додають газоконденсат або будь-які інші вуглеводні. А різницю в октановим числом можна компенсувати присадками" .
Методом проб і помилок вибирайте заправкус хорошим паливом.
У той же час щільність бензину прямо пропорційна питомій теплоті згоряння. Чим нижче щільність, тим нижче теплота згоряння і тим менше на такому паливі проїде автомобіль. Тому в нашій країні так поширена ситуація, коли на повному баку з різних заправок машина може проїхати по тій же дорозі менше на 100 км. Що робити в цій ситуації – методом проб і помилок вибрати одну або дві заправки з більш-менш якісним продуктом і намагатися поповнювати запаси палива тільки там. А щоб визначити якість бензину, потрібно в прямому сенсі слова довіритися своєму нюху. "Коли ви заводите автомобіль вранці і відчуваєте в вихлопних газах явний запах ацетону, нафталіну – це означає, що в бензині є домішка газового конденсату", – акцентує Сидоренко.
Мало того, що "бодяжне" паливо витрачається швидше, – при регулярному використанні воно стає причиною технічних несправностей в двигуні авто, які тягнуть за собою ще більшу перевитрату, вже незалежно від якості залитого бензину або дизеля. "Дуже часто через якість українського палива засмічуються форсунки. При цьому через нерівномірне наповнення циліндрів паливом зростає витрата. Також на нашому паливі набагато раніше виходять з ладу свічки запалювання, – наводить приклади Сидоренко. – До речі, найчастіше до підвищеної витрати бензину веде використання газу. Оскільки газ і бензин мають різну температуру займання, водії часто використовують в таких двигунах свічки, які погано підходять для запуску і прогріву двигуна, здійснюваних на бензині".