Вгору - продукти та паливо, платіжки за тепло так само "відкусять" істотну суму з сімейного бюджету.
Бензин: 30 гривень не межа
Через зростання цін на світових ринках нафти дорожчає паливо і в Україні. З літа літр бензину додав в ціні 3-4 гривні, і на деяких заправках ми вже бачимо 30 гривень за літр 95-го бензину.
Директора НТЦ "Психея" Сергій Сапегін каже, що головним фактором в листопаді стало подорожчання палива на кордоні.
- За останні 30 днів бензин А-95 виріс в ціні на 51 долар за тонну на кордоні України, що склало 9%. Дизпаливо - на 27 доларів, що склало 4,7%. При цьому, якщо проаналізувати, що відбувалося з цінами в роздріб, то вони відстають від цих тенденцій, і, наприклад, бензин А-95 подорожчав за місяць всього на 3,9%, а ДП - на 4,9%, - сказав він .
За словами експерта, тенденція до подальшого подорожчання палива збережеться, і поки "з точки зору зовнішніх ринків особливого оптимізму для споживачів немає".
- Якщо подивитися на валютну складову, то зараз ми вийшли на рівень - 26,85 грн. за долар і 31,81 грн. за євро. Це максимальне значення, яке ми спостерігаємо з початку року. І, знову ж таки, ніякого оптимізму з точки зору зміцнення гривні немає. Це фактор, який теж може впливати на подорожчання ресурсу, - додав Сергій Сапегін.
Згоден з колегою і директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн.
- Щоб було зрозуміло співвідношення, то кожна гривня в курсі долара додає близько 80 копійок на стелі автозаправної станції, - каже Сергій Куюн. Однак, на його думку, відмітка в 30 гривень залишатиметься психологічної, і вище неї АЗС будуть намагатися ціни на паливо не піднімати. Адже тоді багато хто почне заправлятися у конкурентів, де з тих чи інших причин ціна на 2-3 гривні дешевше. А при виборі заправлятися по 30 з копійками або по 28-29 гривень, вибір власників буде очевидний.
Ще одним фактором зростання цін на пальне експерти назвали блокування поставок дизпалива з Нововолинського терміналу, в подальшому це може призвести до дестабілізації ресурсного наповнення ринку.
Бензин + 5%
ЖКГ: Перші зимові платіжки за тепло
У грудні ми отримаємо перші в цьому опалювальному сезоні платіжки за тепло, в яких буде враховано повний місяць опалення. У листопаді багато вже отримали квитанції за жовтень, але з урахуванням того, що опалювальний сезон в різних будинках почався в різний час, а показники загальнобудинкових лічильників представники обленерго знімають теж у різні дні, то і суми за жовтень у всіх були різні - найчастіше істотно менше середньомісячних.
- У нас в будинку взагалі опалення включили 3 листопада, - скаржиться киянин Андрій. - До цього грілися електрокалорифера і кондиціонерами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціна бензину у грудні подолає "психологічну відмітку"
Якщо у вас індивідуальний лічильник або ви платите за єдиним тарифом, то вже знаєте, які суми вам доведеться заплатити. Однак в будинках, де стоїть загальдомовий лічильник і суму за спожите тепло розкидають на всі квартири, цифри в платіжках стають несподіваними. Оцінити їх можна, порівнявши з торішніми квитанціями. Тариф на тепло в цьому році не змінювався, а з урахуванням того, що листопад був не сильно холодним місяцем, суми в квитанціях хоч і вдарять по кишені, рекордними їх не назвеш. Вони приблизно відповідатимуть вашим торішнім витрат.
Але в цілому з урахуванням тепла за послуги ЖКГ ми заплатимо як мінімум в півтора, а то й два рази більше.
ЖКГ + 50%
На стіл: Готуємося до Нового року
У грудні подорожчають практично всі продукти харчування. Причин тут дві - сезонність і новорічні свята. Тому досвідчені господині вже починають заздалегідь робити закупівлі до Нового року.
В першу чергу це стосується молочки, яєць і м'яса. Молоко традиційно дорожчає на 5% в місяць аж до березня. Також зростають в ціні і яйця. Тут прогнозують зростання ціни десятка яєць до Нового року на рівні 2 гривень. На 5-7% ще може подорожчати курятина.
Окремо варто зупинитися на такому новорічному делікатес, як червона ікра. Цього року ціни на неї будуть рази в півтора вище, ніж роком раніше. Всьому виною - поганий улов в Росії. І хоча Україна офіційно не купує російську продукцію, майже половина нашого імпорту припадає на таку "морську" державу, як Білорусь. Зрозуміло, що під виглядом місцевого ми купуємо російський продукт.
- Червона ікра до цих новорічних свят буде на 45-50% дорожче торішньої, - говорить генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. - Ціна почала поступово зростати з серпня цього року, і в грудні виробники планують останнє подорожчання. Єдиний вихід для охочих заощадити - це знайти ікру, вироблену до липня 2017 року. Але такий продукт може бути трохи гірше за якістю, хоча термін зберігання делікатесного продукту, вказаний на упаковці, - 1 рік. Слід звернути увагу покупців, що в минулому році в продажу були тільки залізні банки по 130 г. Через подорожчання в цьому році більшість виробників вже почали випускати і зменшений варіант - в 100-грамових баночках.
Єдине, що може подешевшати під Новий рік, - дорогий алкоголь і кондитерська продукція.