В Україні очікується продовження зростання вартості бензину та дизеля. За прогнозами, вони додадуть у ціні ще близько 2 грн/л. Причина – значне відставання їхньої динаміки від темпів зростання оптових.
Про це повідомляє Enkorr . Зазначається: річ у тому, що через наявність запасів і не завжди чесну конкуренцію з боку "гравців-оптимізаторів", зростання цін на АЗС "не встигає" за подорожчанням на оптовому ринку. Так:
протягом січня-травня 2023 року спред (різниця між найвищою ринковою ціною купівлі та найнижчою ринковою ціною продажу) між оптом та роздрібом становив 9,7–9,8 грн/л;
зараз він майже вдвічі менший.
І хоча, зазначають аналітики, за великим рахунком "цей показник можна приймати як індикатор роздрібної націнки", найімовірнішим розвитком подій є зростання цін на АЗС "не більше, ніж на 2 грн/л". На що вказують:
значне скорочення маржі у невеликих мереж АЗС, які "працювали в серпні з мінімальною за останні півтора роки націнкою";
близькість цінової позначки 60 грн/л – перетинати яку, мабуть, особливого бажання в учасників ринку немає.
"Очевидно, новий ціновий рівень та близькість неприємної позначки 60 грн/л призведуть до скорочення націнки АЗС. Відповідно, ймовірний потенціал подорожчання роздрібу становить не більше 2 грн/л", – резюмується у матеріалі.
Чому ціни почали зростати
Причин подорожчання палива дві. Перша – повернення "довоєнних" податків на пальне.
Друга випливає з першої: запаси бензину і дизпалива, закуплених мережами АЗС ще до повернення податків, вичерпалися. Нові ж обсяги закуповуватимуться вже з урахуванням нових/старих податків.
"Червневе паливо, "доноподаткове", вже закінчується. А ціноутворення липня просто в іншій площині, на пару поверхів вище лежить", - пояснив засновник Prime Group TM Дмитро Леушкін.
Паливо подорожчало більш ніж на 4 грн/л
У той же час, за місяць – з 31 липня до 31 серпня – вартість бензину А-95 зросла відразу на 4,41 грн/л – до середніх 52,99 грн. Дизель подорожчав ще більше – на 4,84 грн/л до 52,62 грн.