Україна практично повністю готова до опалювального сезону – зокрема, в Мінінфраструктурі відзвітували, що відповідні об'єкти ЖКГ на 1 жовтня були підготовлені на 99%. Втім, повноцінного початку опалювального сезону українцям ще доведеться почекати – як повідомили у "Нафтогазі", тепло у будинки та квартири почнуть подавати наприкінці жовтня чи на початку листопада .
Втім, фактично опалювальний сезон уже стартував. У тому ж Мінінфраструктури наголосили: відповідно до погодних умов, у деяких громадах уже починають підключати до опалення соціальні об'єкти . Де саме батареї вже почали гріти українців.
У Києві до тепла підключили 67 будівель
Як розповіли у Київській міській держадміністрації ( КМДА ), 13 жовтня до тепла було підключено 67 будівель. Зокрема:
7 шкіл;
21 дитячий садок;
14 адмінбудівель та закладів соціально-побутового спрямування;
25 медустанов.
Рішення про подачу тепла приймаються на підставі індивідуальних заявок керівників об'єктів соціальної інфраструктури та регулярно зростає. Наприклад, 12 жовтня таких будівель було 61.
Львів – 10 будівель
За даними Львівської міськради , 12 жовтня опалення подавалося до 10 об'єктів. Зокрема:
медустанови;
оранжерея;
студентські гуртожитки.
Тернопіль – медзаклади з теплом
У Тернополі станом на 11 жовтня було підключено до тепла кілька медустанов. Зокрема:
2 пологові будинки;
дитяча обласна лікарня;
клініка.
Водночас, керівник управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської ОДА Софія Близнюк зазначила: рішення про початок опалювального сезону приймають органи місцевого самоврядування. Тому "опалювальний період у громадах області розпочнеться не одночасно".
Житомир – тепло почнуть давати 16 жовтня
Як повідомили у Житомирській міськраді , тепло у місті почнуть подавати з 16 жовтня. При цьому спочатку до теплопостачання підключать заклади соціальної сфери.
"Насамперед – лікарні, дошкільні заклади. Паралельно запускаються і будинки, які стоять на цих мережах", – йдеться у повідомленні.
Суми – опалювати соцоб'єкти розпочали 11 жовтня
За даними Сумської міськради , подачу тепла у місті мали розпочати 11 жовтня. Зокрема, за заявками керівників до опалення мали підключити установи:
дошкільної та загальної середньої освіти;
медицини;
соціальної сфери;
галузі культури.
"У тих закладах, де перебувають діти, хворі, люди похилого віку має бути тепло. Якщо температура в приміщеннях не відповідає нормам, необхідно включати опалення", – повідомили у міськраді.
Харків – до сезону готовий, але десятки будинків будуть без тепла
За словами мера Харкова Ігоря Терехова , до проходження опалювального сезону місто готове на 100%. Проте до 57 будинків тепло подати не зможуть. Причина – наслідки війни.
"Там були потужні руйнування, які зараз неможливо усунути. Декілька будинків буде знесено, декільком потрібні дуже величезні кошти, щоб відновлювати", – розповів він.
Дніпро – тепло може бути лише у листопаді
Як повідомив мер Дніпра Борис Філатов , за найреалістичнішим прогнозом, стартує опалювальний сезон у місті на початку листопада. Причини:
повномасштабна війна;
високі ціни на енергоносії;
чимала заборгованість мешканців за комунальними платежами – "більше мільярда гривень".
Одеса – тепло почнуть подавати 1 листопада, але є варіанти
За словами голови Одеської ОДА Олега Кіпера , опалювальний сезон у місті зазвичай починається орієнтовно 1 листопада. Але "залежить від погодних умов".
Загалом місто активно готують до, ймовірно, складної зими. Зокрема, переводять котельні на альтернативні види палива та забезпечують генераторами об'єкти інфраструктури та соціальної сфери.
Скільки потрібно буде платити за тепло
У той же час, до кінця майбутнього опалювального сезону в Україні не підвищуватимуть тарифи на газ, тепло та гарячу воду . Таким чином, принаймні до квітня 2024 року вартість цих послуг перебуватиме на поточному рівні.
"Це пільгова ціна, яка дозволить не підвищувати тарифи. Ціна на газ, тепло, гарячу воду залишиться без змін до кінця опалювального сезону", – сказав прем'єр Денис Шмигаль.
Зокрема, за даними Нафтогазу, тариф на газ залишиться незмінним. За кубометр потрібно буде платити 7,96 грн .
Тариф на тепло для споживачів визначатиметься за формулою. І, з урахуванням нинішньої ситуації на ринку, її буде зменшено до 16 390 гривень за тисячу кубів – проти 38 325 гривень, повідомив раніше нардеп Данило Гетьманцев ("Слуга народу").
Остаточні тарифи формуються для кожного регіону окремо – залежно від постачальника та наявності в домогосподарствах лічильників. Наприклад, у 2022 році у Києві вартість опалення для населення від "Київтеплоенерго" становила 1654,41 грн/гкал. А в Дніпрі теплопостачання від КП "Теплоенерго" коштувало 1741,32 грн/Гкал, в Одесі від КП "Теплопостачання міста Одеса" – 1813,94 грн/Гкал.
Така сама ситуація і з тарифами на гарячу воду . Наприклад, у Львові :
"Львівтеплоенерго" подає її по 95,26 грн/кубометр (з підключеним сушки для рушників);
а "Залізничнетеплоенерго" – по 102,77 грн/кубометр (теж із підключеним рушникосушителем).