Росія відмовилася від проведення кібератак на українську енергетичну систему. Такі атаки жодного разу не призвели до відключень в Україні, а тому агресор усвідомив їхню марність.
Про це заявив член правління, ІТ-директор "Укренерго" Сергій Галаган. За його словами, компанія почала вибудовувати свій кіберзахист ще до повномасштабного вторгнення РФ.
Основним поштовхом стала кібератака у 2016 році. "Ми почали інвестувати в нашу інформаційну безпеку та винаймати високопрофільних фахівців", – пояснив Галаган.
За його словами, IT-фахівці "Укренерго" Укренерго" помітили різке збільшення кількості кібератак на систему в січні 2022. А одразу після 24 лютого того ж року кількість інцидентів зросла втричі порівняно з попереднім роком.
Для дестабілізації енергопостачання в Україні російські хакери використовували різні підходи: від сканування IT-периметра до, наприклад, DDoS-атак – навмисного перевантаження сервісу запитами. Зокрема, під час однієї з таких з DDoS-атак на "Укренерго" кількість запитів могла перевищувати 5 млн за кілька годин, розповів Галаган.
Однак ці кібератаки не спричинили відключення автоматичних систем на підстанціях "Укренерго", яке призвело б до обмеження енергоживлення. Цього не сталося жодного разу від початку повномасштабного вторгнення.
Як уточнив у коментарі Forbes, заступник міністра енергетики України Фарід Сафаров, у 2022 році росіяни переконалися, що одних лише кібератак на енергосистему недостатньо, і почали комбінувати їх з атаками ракетами та дронами. "Спочатку б'ють ракетами, і одразу після цього кібератака, щоб суттєво ускладнити відновлення", – пояснив він.
Зрештою, РФ майже відмовилася від кібератак як неефективного інструменту, підкреслив Галаган. "Жодна з кібератак на інфраструктуру компанії не досягла успіху", – заявили в "Укренерго" і запевнили: рівень кібербезпеки компанії зараз відповідає міжнародному стандарту, що щороку підтверджують тести.