Тимчасово окупована Запорізька АЕС цілий день була під загрозою блекауту. Причина – відключення через коротке замикання останньої діючої лінії зв'язку з енергосистемою України. При цьому сталося часткове знеструмлення енергоблоку №4, що свідчить про наявність проблеми з енергоживленням ядерної установки.
Про це повідомили в "Енергоатомі". Там зазначили: коротке замикання сталося на четвертій лінії зв'язку "Дніпровська", приблизно за 100 км на північ від захопленої АЕС. При цьому інші три лінії "були пошкоджені ще раніше під час рашистських обстрілів".
"Як повідомило МАГАТЕ, в цей час ЗАЕС отримувала зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі 330 кВ. Пошкоджену лінію 750 кВ українські фахівці відремонтували о 20:52. До цього часу Запорізька АЕС майже цілий день перебувала на межі чергового блекауту в разі знеструмлення резервної лінії 330 кВ", – йдеться в повідомленні.
Водночас енергетики підкреслили, що без проблем на станції все ж не обійшлося: сталося часткове знеструмлення енергоблоку №4. Це призвело до автоматичного увімкнення дизель-генератора, який через 10 хвилин відключили вручну.
"Це свідчить про наявність проблеми з енергоживленням ядерної установки", – розповіли в "Енергоатомі". Нагадавши, що за час перебування під російською окупацією Запорізька АЕС неодноразово втрачала зовнішнє джерело живлення, і на станції сталося вже:
7 повних блекаутів;
1 частковий.
Провокування ядерної аварії
Раніше енергетики повідомляли про загрозу відключення на ЗАЕС дизель-генераторів, що могло призвести до ядерної та радіаційної аварії. Річ була в тім, що:
російські окупанти наказали використовувати мастило російського виробництва для резервної дизельної електростанції;
під час нагрівання це мастило починає інтенсивно пінитися, що призводить до зниження тиску в системі та автоматичного відключення дизель-генераторів.
В "Енергоатому" наголосили: такі дії "некомпетентного та нелегітимного керівництва ЗАЕС від "Росатому" ведуть до неминучої деградації обладнання та систем, важливих для безпеки станції. "Це може спровокувати відмову найважливішого обладнання систем безпеки – дизель-генераторів. З подальшим переходом у ядерну та радіаційну аварію", – йдеться у повідомленні.