Бензин та енергетика, Тарифи. Ціни. Штрафи, Влада та політики, ЖКГ та благоустрій, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Скільки коштуватиме комуналка після квітня

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: тарифи, комуналка

    У квітні спливає термін дії тарифів на газ та електроенергію. У Міненерго заявляють, що не планують підвищувати ціни на ці послуги. І хоча ситуація з газом стабільна і причин для зростання ціни немає, з електроенергією можуть виникнути нові проблеми.

    1866_0_main_new_12247194.jpg (59.43 Kb)

    Крім того, профільна комісія вже розробила план підвищення вартості води. Про те, скільки коштуватимуть комунальні послуги після квітня, читайте в матеріалі.

    Тариф на газ в Україні: фіксована ціна закінчується, що буде далі?

    В Україні до повномасштабної війни можна було обирати, у кого купувати газ. Різні компанії пропонували різні тарифи. "Нафтогаз" тоді обслуговував всього близько 10% українців. Однак з початком повномасштабної війни ніхто, крім НАКу, не мав необхідних потужностей, щоб гарантувати постачання блакитного палива за чинними тарифами. Зараз послугами "Нафтогазу" користуються вже близько 98% українців. Це фактично монополіст на ринку.

    Тариф "Нафтогазу" – 7,96 грн за кубометр – діє до 30 квітня 2024-го. Чи можуть у компанії переглянути вартість блакитного палива вже наступного місяця, узгодивши це з урядом?

    Законодавство забороняє збільшувати ціни на газ під час дії воєнного стану і впродовж шести місяців після того. Співрозмовники в уряді розповідають: зараз немає планів підвищувати тарифи на блакитне паливо. І хоча, навіть в умовах чинних законодавчих обмежень, тарифи могли би підняти окремим рішенням, цього робити не будуть.

    Далі є два сценарії:

    тариф на газ підвищать вже після закінчення повномасштабної війни;
    або ж тариф збільшать на вимогу партнерів ще під час повномасштабної війни (таких планів поки немає). Справа в тому, що в умовах євроінтеграції є пункт щодо лібералізації ринку газу. Він передбачає, що тарифи мають регулюватись ринком, а не рішенням уряду.
    Що цікаво, ситуація з газом в Україні навіть покращилась. Чи не вперше в історії блакитного палива власного видобутку вистачило, щоб повністю забезпечити власні потреби. Головна причина: скорочення кількості споживачів (через окупацію, велику кількість біженців, знищення промислових підприємств).

    Покращилась і ситуація з цінами на ринку. На українській біржі в березні 2022-го тисяча кубометрів газу коштувала 33 тис. грн, а 2 квітня 2024-го – вже 13,6 тис. грн. Отже:

    вартість газу в травні, ймовірно, не зміниться;
    за законом підвищувати тариф на газ мають вже після закінчення воєнного стану, однак можуть ухвалити і інше рішення.
    Тариф на електроенергію. Ситуація складна, але тариф не зміниться щонайменше у травні

    У квітні тариф на електроенергію в Україні не змінився, однак саме в цьому місяці закінчується термін дії PSO (public service obligations, покладання особливих обов'язків на постачальників енергоресурсів). Тож уряд має можливість підвищити вартість електроенергії.

    У Міненерго повідомляли, що не мають наміру збільшувати ціни. Водночас експерт з питань ЖКХ Олег Попенко прогнозує подорожчання електроенергії з 2,64 до 5,5 грн за кВт*год. Раніше міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що інформація про зростання до 6 грн – фейк.

    "Галущенко не заперечував зростання тарифів на електроенергію, а сказав, що не будуть підвищувати до 6 грн. З його слів виходить, що тариф на електроенергію може зрости до 5,5 грн, і це може відбутись 1 червня. Це те, про що я писав ще декілька тижнів тому", – прокоментував Попенко.

    Однак, рішення про збільшення тарифів на електроенергію станом на зараз не розроблюють. "Не на часі", – коротко відповіли на питання щодо можливого подорожчання комуналки співрозмовники в уряді.

    Ситуація в енергетиці дійсно вкрай складна. Компанія ДТЕК втратила 80% теплогенерації, зупинилась робота найбільшого в Україні об'єкта гідроенергетики – ДніпроГЕС. Крім того, під тимчасовим контролем окупантів перебуває найбільша українська АЕС – Запорізька.

    Тарифи на воду дійсно можуть зрости: що варто знати

    Єдиний тариф, який дійсно має зрости, – на воду. Асоціація водоканалів вже заявляла про мільярдні збитки. Електроенергія для промислових споживачів значно подорожчала, зросла вартість реагентів, ремонтних робіт. Крім того, знизилась і кількість споживачів (а чим менше клієнтів, тим вищою має бути вартість). В такій ситуації уникнути подорожчання буде вкрай складно.

    Рішення має ухвалити Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Однак цей непопулярний крок відкладають вже більше року. Водночас, у столиці майже на 18,5% знизились обсяги споживання води, на електроенергію витрати збільшились на 30,29%, а без струму не будуть працювати насоси, фільтри тощо. Крім того, витрати на оплату праці зросли на 23,6%. Найбільше подорожчали реагенти – на 99,85%.

    Чинні та анонсовані тарифи на воду (за підрахунками редакції)

    "Дніпроводоканал"

    чинний тариф – 31,36 грн за кубометр
    із квітня – 37,6 грн за кубометр
    із червня – 46,2 грн за кубометр
    "Хмельницькводоканал"

    чинний тариф – 27,39 грн за кубометр
    тариф із квітня – 31,15 грн за кубометр
    тариф із червня – 40,5 грн за кубометр
    "Київводоканал"

    чинний тариф – 30,38 грн за кубометр
    із квітня – 40,7 грн за кубометр
    із червня – 46,8 грн за кубометр
    "Вінницяоблводоканал"

    чинний тариф – 25,62 грн за кубометр
    із квітня – 35 грн за кубометр

    із червня – 52 грн за кубометр
    Тарифи на комунальні послуги зростатимуть, стримувати подорожчання в умовах, коли зростають складники тарифу, буде вкрай важко. Місцевим радам доводиться дотувати підприємства з власного бюджету. Ймовірно, вартість газу та електроенергії в найближчі місяці не зміниться, однак разом з тим варто підготуватись до зростання вартості води.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми